Jean Vanier laureátem Templetonovy ceny

12.3.2015 

Jean Vanier, zakladatel komunit Archa, který svůj život plně věnoval mentálně postiženým lidem, dostal letošní Templetonovu cenu. Tato cena nesoucí jméno po britském miliardáři Johnovi Templetonovi je v podstatě sponzorským darem na akademické aktivity laureáta a je udělována „za pokrok ve výzkumech a objevech na duchovním poli“. Šestaosmdesátiletý Kanaďan neskrýval svou radost z tohoto ocenění a doufá, že pomůže ukázat světu, že mentálně postižení lidé jsou pro ty ostatní nesmírně důležití. Pro Vatikánský rozhlas Jean Vanier řekl:

Naše komunity Archa anebo Víra a Světlo se snaží světu ukazovat, že mentálně postižení lidé jsou krásní. Jejich rozum možná není plně rozvinutý, ale mají srdce. Je třeba pamatovat, že v minulosti bylo toto postižení pokládáno za Boží trest a vzbuzovalo ostych. Velmi rychle byli takovíto lidé odsouváni stranou, zamykáni ve speciálních ústavech. My jsme uskutečnili revoluci. Ukazujeme, že se vůbec nejedná o Boží trest, ale že nás právě takovíto lidé mohou přivést k Bohu, učinit nás lidštějšími, otevřenějšími a přejícnými. Těší mne, že tato revoluce byla oceněna, protože to možná někoho přivede k zamyšlení a bude se zajímat o to, co děláme. Pro nás je důležité ani ne tak to, co my děláme pro postižené, ale to, že s nimi navazujeme vztahy, čímž nás přetvářejí a umožňují nám objevovat nové věci.

Říká Jean Vanier, letošní laureát Templetonovy ceny.
Komunit Archa je dnes 147 v 35 zemích světa. Kromě toho působí v 82 zemích přibližně 1500 komunit Víra a Světlo, což je hnutí založené Jean Vanierem na podporu bratrství mezi lidmi, kteří – jak říká jeho zakladatel - jsou považováni za postižené, a těmi, kteří jsou považováni za normální.

Milan Glaser

Copyright © 2003-2022 česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.