Svatý stolec kriticky k závěrům mimořádného summitu EU o migraci

25.4.2015 

Svatý stolec, Italská biskupská konference a mnohé katolické organizace neskrývají zklamání nad závěry čtvrteční mimořádné vrcholní schůzky Evropské unie, která se zabývala migrací a tragickými úmrtími ve Středozemním moři. A zatímco kupříkladu mnohé italské diecéze ohlásily modlitební vigilie a zádušní mše svaté za oběti nepolevujícího exodu, představitelé katolické církve hodnotí evropská opatření jako nedostačující. Evropská unie sice ztrojnásobila fondy na operaci Triton (ze tří na devět milionů euro měsíčně), ale ta se omezuje na záchranu plavidel v nouzi do třiceti námořních mil od evropských břehů. Nebylo dosaženo žádných výraznějších kroků v souvislosti s přijímáním migrantů ve členských zemích, které na bázi dobrovolnosti mohou akceptovat vstup pěti až deseti tisíc migrantů. Hovoří stálý pozorovatel Svatého stolce v ženevském sídle OSN, arcibiskup Silvano Maria Tomasi:

“Prioritou číslo jedna, na kterou Svatý otec stále upozorňuje, je záchrana lidských životů. Nelze tedy prioritně sledovat ekonomické či bezprostřední zájmy jednotlivých zemí, nýbrž zachraňovat lidské životy, které jsou v ohrožení. To je výchozí bod. Dále bych řekl, že se Evropa musí zhostit přijetí a distribuce nových příchozích – některé země jsou v tom velkorysejší, jiné méně. Je zapotřebí překonat onen xenofobní postoj a negativní reakce vůči cizincům, které bohužel nacházejí zázemí v mnoha evropských zemích, jejichž politické strany sbírají hlasy pouze na základě antimigračních argumentů. Víme totiž, že Evropa na jedné straně potřebuje pracovní síly a že, na druhé straně, z dlouhodobého historického hlediska migranti vytvářejí blahobyt jak sami pro sebe, tak pro cílovou a výchozí zemi.“

Rovněž kardinál státní sekretář Pietro Parolin na okraj pátečního vystoupení na půdě padovské teologické fakulty vyzval k předností humanitární reakci na stávající situaci. Kardinál Parolin zároveň požadoval cílený zásah proti obchodníkům s lidmi a spojené evropské úsilí, zaměřené na řešení problému u kořene – tedy změnou podmínek ve výchozích zemích.

Méně diplomaticky se vyslovil kard. Antonio Maria Veglió pro agenturu SIR. „Evropa je egoistická, unavená a ztratila své křesťanské hodnoty. Navíc nemá integrační politiku pro migranty. A navíc se ptám, zda vůbec někdy měla politickou duši “, prohlásil předseda Papežské rady pro migranty. Také podle něj spočívá řešení ve zlepšení stavu výchozích zemí. „Všichni víme, že vyvinuté státy, včetně Itálie, posílají zbraně za miliardy dolarů do Sýrie, Libye, na Blízký východ. Stačilo by mnohem méně peněz na to, abychom skoncovali s problémem migrace“, zdůraznil kardinál Veglió. „Evropě schází solidarita“, míní ředitel nadace Migrantes Italské biskupské konference, mons. Giancarlo Perego:

„Na summitu se opět projevila Evropa, která je dosud souhrnem jednotlivých států, a má strach společně řešit drama, které se týká její bezpečnosti a budoucnosti. Existuje tu zásadní neschopnost stanovit smysluplný počet lidí, jaký by jednotlivé státy měly přijmout. Mluvilo se o pěti tisících migrantů, což je zcela nepatrné číslo v poměru k tomu, co kupříkladu včera ohlásila Asociace italských obcí – že přijme 40 tisíc migrantů. Není tu ochota společně sdílet solidární a sociální program pro žadatele o azyl a uprchlíky.“

Evropská unie na vrcholné schůzce o migraci projednávala návrh na nasazení dronů, které by likvidovaly plavidla u libyjských břehů ještě před vyplutím. Cílem takovýchto zásahů pod vedením OSN by mělo být zamezení obchodu s lidmi. „To je podivný nápad“, soudí kardinál Veglió. „Neexistuje snad mezinárodní právo?“, dotazuje se předseda Papežské rady pro migranty a dodává: „Většina uprchlíků do Evropy přichází pozemní cestou. I kdybychom zničili všechny lodě, migrantů neubude, protože utíkají před válkou, pronásledováním a bídou.“

“Odborníci se vyjádřili v tom smyslu, že zničení plavidel je velice riskantní řešení. Kromě toho, že není příliš přesvědčivé, opětovně by vyvolalo dojem ozbrojeného zásahu v rámci země, která již beztak zažívá velké napětí. A to by se zpětně odrazilo na stupňování napětí v evropských zemích.“

Uzavírá mons. Perego z nadace pro migranty Italské biskupské konference.

Jana Gruberová

Copyright © 2003-2024 česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.