Římský biskup: Problémy ekumenického dialogu nemají vést k malomyslnosti

27.6.2015 

U příležitosti nadcházející slavnosti svatých Petra a Pavla přijal dnes papež František delegaci konstantinopolského patriarchátu, která se v den slavnosti účastní papežské liturgie, podobně jako se papežská delegace každoročně účastní oslav sv. Ondřeje v Konstantinopoli. Tento obyčej byl zaveden po Druhém vatikánské koncilu. Petrův nástupce ve své dnešní promluvě zdůraznil, že „vzájemná účast na oslavách svátku patronů obou sesterských církví je výrazem jejich hlubokého pouta, které předznamenalo sjednocení apoštolů Petra a Ondřeje v krvi a ve víře, v jednotě apoštolské služby a v mučednictví“:

S vděčností vzpomínám na vřelé přijetí, kterého se mi dostalo ve Fanaru od mého milovaného bratra Bartoloměje, od kněží a věřících ekumenického patriarchátu během slavnosti sv. Ondřeje loni v listopadu. Ekumenická modlitba v předvečer svátku a potom božská liturgie v patriarchálním kostele sv. Jiří nám poskytla možnost společně chválit Pána a svorně Jej prosit, aby se přiblížil den znovunastolení plného a viditelného společenství mezi pravoslavnými a katolíky. Objetí pokoje s Jeho Svatostí bylo výmluvným znamením bratrské lásky, která nás vede cestou smíření a která nám jednoho dne umožní společnou účast na eucharistickém stolu.

„Dosažení tohoto cíle, ke kterému jsme s důvěrou vykročili – pokračoval papež František – představuje jednu z mých hlavních starostí, a nikdy za ně nepřestávám Boha prosit. Je proto žádoucí, aby se rozrůstaly příležitosti ke společnému setkání, výměnám a spolupráci mezi věřícími katolíky a pravoslavnými, aby se prohloubením vzájemného poznání a úcty dospělo k překonání každého předsudku a nedorozumění, pozůstatcích dlouhé separace, a v pravdě a bratrském duchu se řešily dosud trvající těžkosti.“ Papež dále ocenil práci mezinárodní smíšené katolicko-pravoslavné teologické komise a řekl, že „problémy, na které lze narazit během dialogu, nemají vést k malomyslnosti a rezignaci“, protože „pozorné studium skloubení synodálního principu a služby toho, kdo předsedá, významně přispívá k pokroku ve vztazích mezi oběma našimi církvemi.“

Drazí bratři, zintenzivňují se přípravy na panortodoxní synodu. Modlím se spolu s mnoha katolíky za to, aby toto úsilí vedlo ke zdaru. Také já spoléhám na vaši modlitbu za řádné zasedání biskupského synodu katolické církve na téma rodiny, které se v říjnu bude konat ve Vatikánu a na kterém očekávám účast bratrského delegáta ekumenického patriarchátu.

Papež František v závěru své promluvy poděkoval za spolupráci s konstantinopolským patriarchátem při prezentaci encykliky Laudato si´, které se zhostil pravoslavný metropolita Pergama Ioannis Zizioulas. Ten také vede delegaci ekumenického patriarchátu na letošní slavnosti svatých Petra a Pavla v Římě.

Milan Glaser

Copyright © 2003-2024 česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.