Patriarcha Twal: Západ používá na lidská práva dvojí metr

22.3.2016 

Také jeruzalémský patriarcha Fouad Twal nesouhlasí s tím, aby se zločinecká aktivita tzv. Islámského státu (Daesh) označovala termínem „genocida křesťanů“, podobně jako to odmítl syrský arcibiskup Hindo. Na dotaz Andrea Tornielliho z deníku Vatican Insider, proč s tímto označením nesouhlasí, latinský patriarcha řekl: „S touto definicí opravdu nesouhlasím. Přichází jednak pozdě, když už je všechno dokonáno, a neodpovídá realitě. Všichni už buď uprchli anebo jsou mrtví. A kromě křesťanů se obětí násilí stali i mnozí jiní, hlavně muslimové, jejichž oběti jsou početnější než nás křesťanů.“

Italského redaktora dále zajímalo, proč jeruzalémský patriarcha říká, že definice, kterou formuloval ministr zahraničí USA Kerry, přichází pozdě. „Evropa a Spojené státy americké - řekl arcibiskup Fouad Twal - se probudily příliš pozdě, když si všimly, že nedokázaly uskutečnit svoje plány na rozdělení Blízkého východu. Je třeba se rozpomenout na důsledky určitých vojenských zásahů, určitých válek, které byly v našem regionu vedeny. Chceš-li, aby byl mír u druhých, přinášej tam mír a nikoli válku.“

Andrea Tornielli pak oponoval mediálním refrénem o diktátorských režimech, které je nutno svrhnout, na což jeruzalémský patriarcha odpověděl: „Během návštěvy ve Francii padl dotaz na jednoho diplomata, proč se s takovou vervou usiluje o svržení Assadova režimu. Diplomat odvětil, že je tomu tak kvůli obraně pošlapávaných lidských práv. Tazatel tedy promptně namítl, proč se nezačne v Saúdské Arábii? Na lidská práva se zkrátka používá dvojí metr, pokud jde o zemi západního spojence.“

Italský žurnalista se potom zeptal, co by se tedy mělo dělat nyní? „Neexistují kouzelná řešení – reagoval arcibiskup Twal. - ISIS nespadl z nebe, ale vyrostl v kontextu chudoby, nespravedlnosti, diktatur a podporou rozsáhlého obchodu se zbraněmi, jak na to odvážně poukazuje papež František, kdykoli na toto téma mluví. Je zapotřebí porazit tzv. Islámský stát všemi prostředky, ale nemylme se. I kdyby totiž byl potřen do posledního bojovníka, tento fenomén se obrodí, pokud neodstraníme příčiny, jimiž jsou nespravedlnosti a obchody se zbraněmi.“

Jeruzalémský patriarcha pak v souvislosti se starostí o syrské uprchlíky řekl, že v Jordánsku jich žije nyní 740 tisíc, z čehož křesťanů je 28 tisíc. „Snažíme se jim pomáhat, jak jen můžeme. Italská biskupská konference nás podporuje při realizaci projektů školního vzdělávání pro jejich děti,“ dodává arcibiskup Fouad Twal.

Milan Glaser

Copyright © 2003-2024 česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.