Sedmdesát tisíc chlapců a děvčat od 13 do 16 let připutovalo do Říma

23.4.2016 

Oslavy Svatého roku se o tomto víkendu a následném pondělním státním svátku osvobození Itálie (25.4.1945) zaměřily na věkovou kategorii dospívajících. Do Říma se pod mottem „Vyrůstat milosrdní jako Otec“ sjeli adolescenti ze všech italských diecézí, ale také jiných evropských zemí, včetně České republiky, amerického a asijského kontinentu. O jejich ubytování a přijetí se postaralo 207 římských farností.

Sloupoví na náměstí sv. Petra se od jedenácti hodin dopoledne proměnilo ve velkou zpovědnici. Mezi sto padesát zpovídajících kněží překvapivě přišel také papež František (foto). Stejně jako ostatní usedl nenuceně na plastovou židli a za téměř půldruhé hodiny vyzpovídal celkem 16 mladých lidí. Kolem něj proudily jiné početné skupiny náctiletých, aby prošly Svatou branou Vatikánské baziliky a vyznaly víru u hrobu apoštola Petra. Jejich pouť však začala již brzy ráno v trojici jubilejních kostelů. V podvečer se mladí poutníci odebrali na římský Olympijský stadion, kde od osmi hodin večer začíná koncert italské populární hudby, prokládaný vystoupeními známých herců, sportovců a dokonce kosmonautů. V půl deváté večer do programu vstoupil papež František zvláštním videoposelstvím. Tím však takzvané „Jubileum dospívajících“ nekončí – mladí lidé se v neděli dopoledne zúčastní mše svaté s Petrovým nástupcem. A v pondělí budou další skupiny dospívajících procházet římskými Branami milosrdenství.

Poslechněme si nyní, co k události říká don Calogero Manganello, zodpovědný za pastoraci mladých lidí v Itálii.

„Účastní se jí zhruba sedmdesát tisíc lidí z celé Itálie, ale také delegace z některých evropských zemí. Bylo velice náročné tuto událost připravit, ale vnímáme ji jako milost. Když papež sdělil, že v rámci římských oslav Svatého roku zamýšlí také setkání pro tuto věkovou kategorii, naplnilo nás to radostí. V rámci mládežnické pastorace už totiž delší dobu naléháme na doprovázení adolescentů, tedy na věkovou skupinu od 13 do 16 let. Je to velmi citlivé období, kdy mladí podstupují důležité životní volby a kterému naše pastorace možná věnuje příliš malou pozornost. Papežovo pozvání je tedy pobídkou, abychom byli k adolescentům pozornější.“

S jakými problémy se potýká tato věková skupina?

„Dospívající jsou ve věku, kdy by se měli rozhodovat o budoucím životě – přechod z druhého stupně základní na střední školu je sám o sobě kritický okamžik a je třeba jej doprovázet. Jako pastýři si všímáme, že společnost tyto kroky neusnadňuje, protože neslibuje mladým lidem jistou budoucnost. Naše hlásání by tedy mělo vést k naději, k životnímu rozlišování. Hlásání Ježíše Krista by mělo jít ruku v ruce s doprovodem lidského růstu v dospívání.“

Jak této věkové kategorii zní slovo „milosrdenství“?

„Na jedné straně to jistě není snadno pochopitelný výraz, protože pro mladé lidi je někdy namáhavé přesáhnout význam jednotlivých pojmů. Na druhé straně jim právě něco takového chceme nabídnout v tomto Svatém roce. Tedy ukázat jim, že slovo „milosrdenství“ nabývá konkrétních forem ve svědectví mužů a žen, kteří denně obětují své životy nejenom pro evangelium, nýbrž také pro společnost. Chceme na toto milosrdenství, které se stalo skutečností, poukázat v takzvaných Stanech milosrdenství, které mladí lidé najdou na římských náměstích.“

Co to je za stany – nějaká místa setkání nebo naslouchání?

„Byl to nápad, jak mladým lidem zpřístupnit sedm skutků milosrdenství. Jsou to nafukovací stany na hlavních římských náměstích, které dospívajícím přiblíží prostřednictvím katecheze a konkrétních zkušeností, v čem tyto skutky spočívají a jak je konkrétně uvádět do života. Lidé, kteří budou svědčit o milosrdenství ve věznicích, nemocnicích, charitních jídelnách a podobně, vyzvou mladé lidi k tomu, aby se stejně chovali na místech, kde žijí.“

Jana Gruberová

Copyright © 2003-2024 česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.