Biskup Warduni: Kde jste, západní křesťané, v tomto Roce milosrdenství?

28.4.2016 

V Iráku panuje chaos. Názory politiků se mění co dvě hodiny – říká pomocný biskup Bagdádu Shlemon Warduni (foto). Zároveň považuje vměšování zahraničních náboženských představitelů a cizích mocností, tedy Evropy a Spojených států amerických, do vnitřních záležitostí země za nevhodné, plodící jen další zmatek. „Potřebujeme mír a seriózní boj proti obchodu se zbraněmi. Není pravda, že se s tím nedá nic dělat. Také vy, křesťané ze Západu, kde jste v tomto Roce milosrdenství? Irák a věřící z naší země vás potřebují,“ – říká irácký biskup v rozsáhlé charakteristice současné situace v Iráku pro agenturu AsiaNews.

Vždycky může být hůř, avšak Irák nyní zažívá nejhorší chvíle svých novodobých dějin, potvrzuje biskup Warduni údaje analytiků. „Nikdo nedokáže pochopit, co se skutečně děje, ani předvídat, co se stane v budoucnu,“ dodává.
V Bagdádu se rozmáhají protesty a demonstrace proti současné vládě. Občané požadují strukturální reformy, které by se dokázaly vypořádat s všudypřítomnou korupcí. Na druhou stranu jsou tu obavy, že legitimní protesty mohou být manipulovány šíitským lídrem Muqtadou al-Sadrem a jeho iránskými spojenci v rámci vnitřních mocenských bojů.

Biskup Warduni mluví o „znaveném obyvatelstvu“, kterému chybí práce, zdroje a perspektivy. „Naše velice bohatá země se dnes stala velice chudou. Mluví se o nás jako o zemi nafty, ale k čemu je to dobré, když nemáme ani palivo do nádrže. Lepší by bylo naftu nemít, protože ta je zdrojem všeho našeho utrpení...“ – dodává chaldejský biskup s odzbrojující upřímností.

Za pravdu mu dává také křesťanský poslanec iráckého parlamentu a šéf Asyrského demokratického hnutí Yonadam Kanna. Nejdůležitější je podle něho spojit síly proti dvěma hlavním nepřátelům: totiž Islámskému státu a korupci. Domnívá se, že situaci v zemi by měl řešit mezinárodní výbor pod vedením Spojených národů, který by „našel ústavní cestou řešení k utišení sporů mezi sunnity a šíity, mezi Bagdádem a Irbílem“. Podobně je tomu i s celým regionem, dodává křesťanským poslanec. Je potřeba větší spolupráce mezi jeho národy, aby dospěly „k jednotě a vzájemnému porozumění. Saúdská Arábie a Turecko na jedné straně a Irán na druhé musejí najít společnou řeč, protože tato konfliktní situace se odráží na situaci v Iráku“ – říká poslanec iráckého parlamentu Yonadam Kanna.

Johana Bronková

Copyright © 2003-2024 česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.