Aleppský kněz: Je možné mluvit o genocidě

7.5.2016 

Klid zbraní v Aleppu byl v noci na dnešek prodloužen o tři dny. Původně se příměří, uzavřené na nátlak Ruska a Spojených států amerických, vztahovalo pouze na čtvrtek a pátek. Kromě Aleppa se nebojuje také v provincii Latakia na severozápadě Sýrie. Od 22. dubna si boje mezi řádnou syrskou armádou a zločineckou skupinou Al Nusra v Aleppu vyžádaly nejméně 300 lidských životů. Takzvaní „povstalci“, jak západní média nazývají teroristy snad proto, aby jim dodala více důstojnosti, záměrně ostřelují civilní cíle v částech města, kontrolovaných vládním vojskem. Hovoří kněz arménské katolické církve, o. Elias Janji:

„Vystříleli na nás tolik raket, že se může mluvit o genocidě. Byly zasaženy nemocnice, mnozí lidé zemřeli a mnozí už nemají domov. Zejména v posledních pěti, šesti dnech prožíváme skutečně hrůznou situaci. Nyní nastalo trochu klidu. Aleppo bylo vždy centrem dialogu – zejména pro nás křesťany, kterých byl ve městě velký počet. Nyní zbyla pouhá pětina a to je veliké riziko.“

Jak dodává apoštolský vikář Aleppa, mons. Abou Khazen, pro agenturu Asia News (7.5.2016), dosud nezažil tak divoké a zuřivé násilí, které nešetří nic a nikoho. V Aleppu nezůstala jediná bezpečná čtvrť a v posledních dnech byly užívány zbraně dosud nevídané intenzity a síly. V části města kontrolované vládou bylo zničeno více než 600 budov a pět nemocnic. Katolický biskup latinského obřadu v této souvislosti upozorňuje na zavádějící mediální zpravodajství. Trvalé porušování mezinárodního humanitárního práva ze strany teroristických skupin západní sdělovací prostředky vůbec nezajímá. Zato zpráva o pátečním domnělém útoku syrské armády na uprchlický tábor v idlibské provincii obletěla celý svět. „Bylo by skutečně podivné, že by armádní letadla a ruské stíhačky zasáhly uprchlický tábor (foto), zejména poblíž tureckých hranic“, uvedl mons. Abou Khazen. Neexistují totiž jasné důkazy o tom, kdo je zodpovědný za odpálení raketových střel, které zapálily asi dvanáct stanů, v nichž uhořelo téměř třicet osob. Obdobně rezervovaně se vyjadřuje aleppský kněz, o. Janji:

“Problémem je, že nyní prožíváme situaci, která není pro zbytek světa zcela jasná. Není tu nikdo, kdo by mluvil naším jménem, kdy by za nás řekl, jaký je náš skutečný stav. Pravdou je, že máme naftu a plyn a právě to je pro největší mocnosti tohoto světa zajímavé.“

Nedělní bohoslužby budou po celé Sýrii obětovány za mír v Aleppu, dodává jeho apoštolský vikář. Zúčastní se jich křesťané všech vyznání, které už nyní spojuje ekumenismus krve, a není vyloučena také modlitba syrských občanů muslimské víry. Modlitební vigilii za mír v Aleppu zorganizovala na dnešní osmou hodinu večerní také apoštolská nunciatura v Damašku. A syrská Charita uspořádala kampaň dárcovství krve na pomoc sužovanému městu.

“Zítřejší neděle bude dnem mezinárodní modlitby za krvácející Aleppo. Vyzvali k ní všichni aleppští biskupové. Prosím, modlete se za nás! Nemáme elektrický proud a vodu a skutečně potřebujeme, aby se zastavilo ostřelování, abychom mohli žít v míru. Bylo zabito tolik mladých lidí a dětí. Opakujeme proto s biskupy: Dost válce! Musíme už dojít k míru, který je teď pro nás to nejdůležitější.“

vyzývá kněz arménské katolické církve ze syrského Aleppa.

Jana Gruberová

Copyright © 2003-2024 česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.