Guvernér Vatikánské banky: Peníze jsou vždy pokušení

12.5.2016 

Institut náboženských děl (IOR), tedy peněžní ústav Svatého stolce, vloni hospodařil s čistým ziskem šestnácti milionů euro (16,1), vyplývá z jeho výroční zprávy, která byla zveřejněna dnes dopoledne. V roce 2014 to bylo téměř sedmdesát milionů euro (69,3).

“Může tu vyvstat otázka – proč je letos částka nižší? Odpověď je velmi jednoduchá. Letošní zisk odpovídá všeobecnému vývoji na finančních trzích. Dále vyjadřuje naši vůli nečerpat z bankovní rezervy, nýbrž naplňovat poslání Institutu tak, jak je vyjádřeno v druhém článku stanov: Institut je nadací kanonického a občanského vatikánského práva a jeho úkolem je především sloužit klientům, kteří jsou rozptýleni po celém světě, zaručit jim účinné bankovní služby za střízlivé náklady. Zisk se odvádí kardinálské komisi, která jej dává k dispozici pastoračnímu poslání Svatého otce. Toto je naše mise, které jsme dostáli.“

Vysvětluje generální ředitel Institutu náboženských děl, Gian Franco Mammì, v rámci kulatého stolu, který uspořádaly Vatikánský rozhlas spolu s deníkem L´Osservatore Romano. Takzvaná Vatikánská banka dnes slouží zhruba patnácti tisícům klientů (14 801), mezi které náleží úřady Svatého stolce, katolické instituce, řeholní kongregace, kněží, zaměstnanci Svatého stolce a diplomati akreditovaní ve Vatikánu. Z pětasedmdesáti procent sídlí v Itálii a Vatikánu, 15 procent klientů je evropských a zbylých 10 procent zákazníků je rozmístěno ve zbytku světa.

“K 31. prosinci 2015 jsme uzavřeli 4935 účtů. Při povrchním náhledu by se mohlo jevit, že všecha uzavřená konta byla nějak podezřelá z hlediska předpisů proti praní špinavých peněz. To je však chybný výklad! Tisíce účtů byly uzavřeny převážně z jiných důvodů – jejich majitelé buď nepatřili do nově stanovené kategorizace klientů, nebo byla konta desítky let neaktivní či na nich byly uloženy nepatrné částky. Podezřelé účty byly nahlášeny kompetentním úřadům, od kterých Institut očekává další rozhodnutí o jednotlivých případech.“

Ze zprávy za rok 2014 rovněž vyplývá, že majetek Institutu činí 654 milionů euro, což jej řadí k malým bankovním ústavům. Guvernér Vatikánské banky, Jean-Baptiste de Franssu, v diskusi při kulatém stolu odpověděl rovněž na otázku, zda jeho institut skutečně investuje do společností, které obchodují s fosilními palivy.

“V současné době je procento akcií v portfoliu Institutu náboženských děl skutečně velmi omezené – 1,7 procenta. A v těchto necelých dvou procentech není ani jediná společnost, která by se zabývala něčím, co odporuje učení encykliky Laudato si´.“

Zdůraznil francouzský finančník, který zároveň ujistil o naprosté transparentnosti Vatikánské banky. Je pravdou, připustil, že peníze vždy znamenají pokušení a peněžní ústav bez přísné kontroly, pevné disciplíny, organizace a silného vedení byl vystaven zneužití. „Odvedli jsme dost práce, abychom pochopili, co se tu dělo, a navrátili církvi vše, co bylo z Institutu odebráno“, řekl.

“Dnes je nemožné prát špinavé peníze prostřednictvím Institutu náboženských děl. Mohlo se to dít v minulosti, jako se to stalo v mnoha bankovních a finančních institucích po celém světě. Nyní jsme velmi přesně definovali, jaký zákazník si na základě kanonického práva může otevřít účet v naší bance. Jsou to přísná pravidla a veškerý personál byl vyškolen k tomu, aby je znal, chápal, ctil a uplatňoval.“

uzavírá pro naše mikrofony Jean-Baptiste de Franssu, guvernér tzv. Vatikánské banky.

Jana Gruberová

Copyright © 2003-2024 česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.