Mezinárodní kongres výchovné nadace Scholas Occurentes s účastí papeže Františka

27.5.2016 

Čtyři stovky účastníků ze 190 zemí, tři dny jednání v Papežské akademii věd, Papežské univerzitě LUMSA a vatikánské nové synodní aule – to jsou čísla VI. Mezinárodního kongresu vzdělávací nadace Scholas Occurentes, který dnes začal ve Vatikánu. Konferenci v neděli odpoledne slavnostně uzavře papež František, který má podle předběžného vyjádření organizátorů vyhlásit jednu dobrou zprávu. Zároveň od účastníků kongresu přijme závěrečný dokument třídenního jednání, který nastíní výchovnou smlovu, navrhovanou nadací Scholas. Vzdělávácí síť vznikla v Argentině před více než 15 lety z podnětu arcibiskupa Bergoglia, vysvětluje její zakladatel a ředitel José María del Corral:

“Scholas se zrodila po první zkušenosti spolupráce mezi studenty katolických, židovských a muslimských škol. Tito mladí lidé začali společně promýšlet projekty, kterými chtěli řešit krizi v Argentině. Učil je tedy reálný život, rodinné a kulturní prostředí! Arcibiskup Bergoglio tehdy zjistil, že mladí lidé jsou schopni společného projektu navzdory tomu, že se dospělí hádají a demonstrují v ulicích. „Je tedy zřejmé, že nejhlubší změny nastanou zásluhou mladých lidí“, prohlásil. „Není pravda, že jsou lhostejní, jak se o nich tvrdí“. Když se pak stal papežem, uvědomil si, že krize vzdělání se netýká pouze Latinské Ameriky, nýbrž je celosvětová. Proto si nás znovu zavolal 13. srpna 2013 sem do Vatikánu, odkud vzešla první výzva Scholas Occurentes.“

Kongresové práce budou probíhat na dvou rovinách – první je seminář univerzit, které po 12 měsíců otevřou katedru Scholas. To znamená, že budou akademicky doprovázet alespoň tři sociální projekty této výchovné sítě, kterých je ke dnešku 500. Do projektu se zapojily univerzity ze čtrnácti zemí všech světadílů, včetně muslimských a židovských. Druhou úrovní kongresového jednání bude program na podporu aktivní účasti mladých lidí v občanské společnosti. Dvanáct studentů středních škol ze všech kontinentů bude v těchto dnech hledat konkrétní řešení dvou problémů současného světa: mezinárodního terorismu a stavu životního prostředí, v duchu encykliky Laudato si´. Nakolik je pro nadaci zásadní přínos papeže Františka?, ptali jsme se dále jejího ředitele.

“Je podstatný – je to jako s vinným kmenem a jeho ratolestmi…Byly by nemyslitelné bez papeže Františka a mízy, kterou nám svou pozorností každý týden dodává. Jsme součástí jeho každodenního života. Papež nás sleduje, jak řekl, nejenom hlavou, ale celým srdcem a veškerým bytím. Věří totiž, že pokud se vzdělávání nezmění, nepodaří se nám nikdy změnit svět.“

Vysvětlil zakladatel vzdělávácí sítě škol Scholas Occurentes na okraj probíhajícího kongresu.

Jana Gruberová

Copyright © 2003-2024 česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.