Římský biskup přijal delegaci konstantinopolského patriarchátu

28.6.2016 

Petrův nástupce dnes přijal delegaci konstantinopolského patriarchátu, která přichází do Říma každoročně na slavnost sv. Petra a Pavla a doručila papeži osobní list patriachy Bartoloměje I. V úvodu své promluvy k pravoslavným hodnostářům, vedeným metropolitou Bostonu Metodějem (foto), zmínil římský biskup probíhající Svatý rok, který je „příhodným časem pro rozjímání o tajemství nekonečné lásky Otce zjevené v Kristu“ a také příležitostí k „účinnějšímu společnému dosvědčování“ tohoto tajemství. „Zkušenost odpuštění i milosti“ – řekl dále – spojuje všechny věřící v Krista.

Od prvních století existují mnohé rozdíly mezi římskou a konstantinopolskou církví na liturgickém poli, v církevní disciplíně a také ve způsobu formulování jediné zjevené pravdy. Nicméně v základech všech těchto konkrétních forem, které si během dějin naše církve osvojily, spočívá vždycky stejná zkušenost nekonečné lásky Boha k naší nepatrnosti a křehkosti a stejné povolání, abychom tuto lásku vůči všem dosvědčovali. Uznání, že zkušenost Božího milosrdenství je poutem, které nás pojí, vyžaduje, aby se milosrdenství stále více stávalo kritériem našich vzájemných vztahů.

„Aby bylo možné společně hlásat divy Božího milosrdenství - pokračoval římský biskup - nemohou v nás přetrvávat postoje rivality, nedůvěry a zášti. Samo milosrdenství nás osvobozuje od minulosti poznamenané konflikty a dovoluje nám otevírat se budoucnosti, ke které nás vede Duch svatý.“ Papež dále ocenil práci smíšené katolicko-pravoslavné teologické komise, která se zabývá studiem jednoty církve prvního tisíciletí, a připomněl návštěvu ostrova Lesbos, kde společně s ekumenickým patriarchou a arcibiskupem Athén a celého Řecka navštívili uprchlický tábor:

Velkou útěchou byla v tomto smutném kontextu lidská a duchovní blízkost patriarchy Bartoloměje I. a arcibiskupa Hieronyma II. Pod vedením Ducha svatého si stále více uvědomujeme, že my katolíci a pravoslavní, máme společnou odpovědnost za toho, kdo je v nouzi, z poslušnosti jedinému evangeliu Ježíše Krista našeho Pána. Společné přijetí této odpovědnosti je povinností, která se týká samotné věrohodnosti naší křesťanské existence. Povzbuzuji proto ke každé formě spolupráce mezi katolíky a pravoslavnými v konkrétních aktivitách, které slouží trpícímu lidstvu.

Řekl mimo jiné římský biskup František členům pravoslavné delegace konstantinopolského patriarchy Bartoloměje I., která bude přítomna rovněž na zítřejší mši svaté ve vatikánské bazilice.

Milan Glaser

Copyright © 2003-2024 česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.