Katolicko-pravoslavný dokument o primátu v církvi

23.9.2016 

V italském Chieti v těchto dnech (16.-21.9.) zasedala Smíšená mezinárodní komise pro teologický dialog mezi katolickou a pravoslavnou církví, která schválila dokument nazvaný „Synodalita a primát v prvním tisíciletí“ s podtitulem „Směrem k jednotnému chápání synodality a primátu ve službě jednoty“. Jeho obsah a okolnosti vzniku přibližuje podsekretář Papežské komise pro jednotu křesťanů, mons. Andrea Palmieri:

“Dokument je výsledkem dlouhého jednání, které zahájil jiný dokument, zvaný ravennský, schválený roku 2007. Katolíci a pravoslavní v něm společně potvrzovali nezbytnost primátu v církvi na místní, oblastní a univerzální úrovni. Pak bylo nutné upřesnit, jak se má tento primát vykonávat. Nynější dokument, který si vyžádal dlohou práci, protože se dotýká jednoho z klíčových sporných problémů, vysvětluje, jak se členily synodalita a primát v prvním tisíciletí. A vzor prvního tisíciletí pak může naznačit řešení dosud existujících problémů mezi katolíky a pravoslavnými. Ušli jsme tedy pouze další krok na cestě, která ještě může být velmi dlouhá. Je to nicméně důležitý krok, protože podává nejenom užitečné, nýbrž přímo nepostradatelné opěrné body toho, jak si představit výkon primátu v kontextu synodality také v konečně usmířené církvi.“

Jak tedy pravoslavní v dokumentu chápou primát?

“Z výkladu prvního tisíciletí vyplynulo, že neexistují pochyby o tom, že římskému stolci bylo v řádu církví přiznáno první místo. Tento primát byl nicméně stále vykonáván v kontextu synodality. Příštím krokem bude vyjasnit, co tento primát znamená a jak se může uskutečňovat dnes, aby skutečně stál ve službě mezicírkevnímu společenství Východu a Západu. Náš dialog tak získal společný základ k dalšímu studiu struktur, které by mohly takové společenství zajišťovat. Nový dokument tedy otevírá nové cesty, ale samozřejmě neřeší všechny obtíže. Poslední společný dokument jsme schválili v roce 2007, což vypovídá o námaze, s jakou se hledá shoda v tak delikátních tématech. Bylo zde nutné hluboké studium historických, kanonických a patristických pramenů, abychom dospěli ke společné interpretaci, kterou pokaždé nebylo jednoduché nalézt. Důvodem k naději zůstává, že se nám podařilo dojít ke shodě v některých klíčových prvcích.“

Můžete přiblížit atmosféru vašeho jednání?

“Zasedání proběhlo ve velmi bratrské a upřímné atmosféře, při otevřené a upřímné konfrontaci, což jistě přispělo k úspěchu jednání. Navíc nechyběla příležitost ke společné modlitbě – jak v katolické katedrále v Chieti, tak při slavení božské liturgie v nedalekém poutním chrámu Svaté tváře v Manoppello. To vše poskytlo duchovní souvislost, která v porovnání s dosaženými výsledky vůbec není podružná.“

uvedl mons. Palmieri k setkání katolicko-pravoslavné teologické komise.

Jana Gruberová

Copyright © 2003-2024 česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.