Na útoky démona lze odpovídat jedině Božími skutky: odpuštěním, láskou a úctou

24.9.2016 

Ve vatikánské Aule Pavla VI. se dnes před polednem shromáždilo na tisíc příbuzných obětí atentátu v Nice, ke kterému došlo 14. července během ohňostroje u příležitosti francouzského národního svátku připomínajícího dobytí Bastilly. Jednatřicetiletý Francouz tuniského původu Mohamed Lahouaiej Bouhlel vjel kamionem do shromážděného davu a nechal za sebou 86 mrtvých a 434 zraněných.

„S hlubokým pohnutím se setkávám s vámi, kteří trpíte na těle i na duchu, protože jednoho svátečního večera vás či někoho z vašich drahých, zasáhlo slepé násilí, jež nebere ohled na původ ani náboženství.“

Řekl papež František v úvodu setkání. Připomněl zejména děti a celé rodiny, které tato náhlá tragédie vyrvala životu.

„Vzývám našeho Nebeského Otce, Otce všech, aby přijal vaše drahé zemřelé k sobě, aby nalezli pokoj a radost věčného života. Pro nás křesťany je základem naděje Ježíš Kristus, který zemřel a vstal z mrtvých. Apoštol Pavel nás ujišťuje: „Jestliže jsme však s Kristem umřeli, jsme přesvědčeni, že spolu s ním také budeme žít. Víme totiž, že Kristus vzkříšený z mrtvých už neumírá, smrt nad ním už nemá vládu“ (Řm 6, 8-9). Kéž pro vás přesvědčení o věčném životě, které je vlastní také věřícím jiných náboženstvím, může být útěchou v životě a zakotvovat důvody k vytrvalosti a odvážnému pokračování v cestě zde na zemi.“

Modlím se k milosrdnému Bohu také za všechny zraněné, kteří byli v některých případech těžce poškozeni na těle či na duchu, pokračoval Svatý otec. Vzpomněl rovněž na ty, kdo nemohli přijet či jsou ještě v nemocnici. Ujistil je, že církev zůstává po jejich boku a prosí Pána, aby jim přišel na pomoc a do srdce přinesl pokoj a bratrství.
Papež poděkoval také všem, kdo bezprostředně po atentátu přispěchali na pomoc nebo projevili solidaritu a podporu. Jmenovitě připomněl katolickou komunitu v čele s biskupem André Marceauem a další asistenční služby, zejména sdružení Alpes-Maritimes Fraternité, jehož členové se rovněž zúčastnili dnešní audience. Vyjádřil rovněž potěšení nad mezináboženskou spoluprací, která – jak dodal – přispívá k ulehčení ran po těchto dramatických událostech.

„Nastolení upřímného dialogu a bratrských vztahů mezi všemi, zejména mezi těmi, kdo vyznávají jediného a milosrdného Boha, je totiž naléhavou prioritou, kterou musí podporovat jak političtí tak i náboženští představitelé a kterou je každý povolán uskutečňovat ve svém prostředí. Pokud existuje veliké pokušení uzavřít se do sebe nebo odpovídat na nenávist nenávistí a na násilí násilím, je zapotřebí autentického obrácení srdce. A to je také poselství, s nímž se Ježíšovo evangelium obrací k nám všem. Na útoky démona lze odpovídat pouze Božími skutky, totiž odpuštěním, láskou a úctou k bližnímu, i když se ode mne liší.“

Řekl papež František a ujistil příbuzné obětí atentátu z Nice o své modlitbě, o modlitbě za Francii a její představitele, aby neúnavně pracovali na budování spravedlivé, pokojné a bratrské společnosti.

Johana Bronková

Copyright © 2003-2024 česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.