Irácký spisovatel z Mosulu: Na co se čekalo celé dva roky?

21.10.2016 

Pátým dnem pokračují boje za osvobození Mosulu z rukou bojovníků tzv. Islámského státu. Podle Caritas Internationalis zůstává v obklíčeném městě asi jeden milion 250 tisíc civilistů. Mezinárodní koalice potvrdila osvobození osmnácti vesnic a města Barella, deset kilometrů od Mosulu. Odhaduje se však, že k osvobození celé oblasti bude zapotřebí nejméně dva měsíce.

Pro Vatikánský rozhlas hovoří irácký spisovatel Younis Tawfik, který pochází právě z Mosulu:

„Mnoho mých přátel, křesťanských intelektuálů a spisovatelů, bylo vyhnáno ze svých domovů a to všechno se dělo před dvěma lety, celému světu na očích.... A nyní, po dvou letech se svět dává do pohybu, rozhodl se pohnout, a donutit Islámský stát k odchodu z Mosulu. Zajímalo by mě, co až do této chvíle dělali? Proč se nemobilizovali ve chvíli, kdy se tato tragédie objevila na obzoru? Nyní, během těchto dvou let, Islámský stát zapustil kořeny uvnitř města a vyhnat je pryč je daleko obtížnější, než by bylo hned na počátku.“

Je podle vás tato akce mezinárodního společenství dobrou cestou k vymýcení extrémismu?

„Řekněme, že je to první krok. Samozřejmě, skoncovat s extrémismem není tak snadné, právě proto, že měl čas zapustit hlubší kořeny. Nezapomínejme, že Islámský stát vznikl jako odnož Al Kájdy. Až zmizí, objeví se zase nějaký jiný, protože důvody, které dovolily Islámskému státu, aby se rozmohl na tomto území, ještě nepominuly.“

Právě vydaná zpráva Amnesty International mluví o diskriminaci sunnitů, obviňovaných ze spojenectví s Islámským státem....

„Irácká vláda je šíitská, podporovaná přímo z Iránu. Její milice obviňují sunnity z podpory Islámského státu, ale neberou na vědomí – nebo to nechtějí vědět či předstírají, že nevědí – že první, koho Islámský stát poškozuje, jsou právě sunnité. Dva miliony obyvatel Mosulu jsou sunnité – podobně jako ve Falluji a v dalších městech – a že museli trpět zločiny tzv. Islámského státu.“

Máte v Mosulu část rodiny. Co vám o situaci ve městě referuje?

„V této chvíli nemáme spojení... Ale ještě donedávna mi vyprávěli o této zločinné organizaci, o extrémistech, kteří diskriminují každého, kdo není s nimi. Moje sestra – například – která žije v křesťanské čtvrti, vypráví, že domy, ze kterých byli vyhnání křesťané, zabraly rodiny příslušníků Islámského státu. Říká také, že jsou tam slyšet snad všechny jazyky kromě arabštiny. Sestra mi říká: „Pláče mi srdce, když vidím domy svých kamarádek a svých sousedů, které tady zůstaly s celým zařízením... A teď je obývají tihle zločinci!“

O vaší nádherné zemi, s její mnohatisíciletou historií, se dnes mluví výlučně v souvislosti s válkou. Jak vidíte situaci?

„Rmoutí mě to a zraňuje! Také proto, že celá země mezi dvěma řekami, pradávné Ninive a zejména Mosul, to všechno, co jsem jako mladý vídal každý den, je dnes zničeno! Od mešit po kostely, po historické památky... A to člověka bolí víc než co jiného. Nevidím nyní na obzoru pokojné a prosperující časy. Očekávám spíš další střety. Poté, co vyženou Islámský stát, dojde k dalším bojům mezi Kurdy a centrální vládou, mezi Íránem na jedné straně a Tureckem na druhé. Nevidím pro Irák pokojnou budoucnost, alespoň ne pro příští léta.“

Johana Bronková

Copyright © 2003-2024 česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.