Katolicko-luteránská připomínka reformace je historický moment, soudí kardinál Parolin

29.10.2016 

„Od konfliktu ke společenství – společně v naději”, zní motto 17. mezinárodní cesty papeže Františka, která jej už v pondělí zavede do Švédska, aby společně s luteránskou církví připomenul pětisté výročí reformace. Delegaci Svatého stolce povede kardinál státní sekretář Pietro Parolin, který v rozhovoru pro Vatikánské televizní centrum uvedl:

„V roce 1517 Luther – mnich Luther – veřejně odsoudil prodávání odpustků, čímž dal podnět procesu změn, které v kontextu velkých politických, sociálních a hospodářských proměn dané doby bohužel vedly k rozdělení západních církví a byly doprovázeny bojem o moc, násilím a sledem náboženských válek. Od té doby se výročí reformace pokaždé připomínala, ale vždy polemicky, v kontroverzním a možná i nepřátelském duchu. Tentokrát je to však jinak – katolíci společně s luterány a za přítomnosti papeže si poprvé připomenou pětisté výročí reformace. Opravdu si myslím, že lze mluvit o dějinném okamžiku, o mezníku na cestě smíření a společného hledání jednoty mezi církvemi a církevními společenstvími. Tento důležitý moment je plodem dialogu, který se rozvinul v posledních padesáti letech počínaje podněty druhého Vatikánského koncilu. Dialogu, který se snažil o překonání obtíží, vytváření důvěry a praktikování principu, který vyhlásil už Jan XXIII. – tedy že je více toho, co nás spojuje, než toho, co nás dělí. Jedním z vrcholných bodů tohoto dialogu byl roku 1999 podpis Společného prohlášení k nauce o ospravedlnění, což bylo původně jedno ze sporných témat. Je tudíž třeba děkovat Pánu, že jsme dospěli k této chvíli, která je výsledkem dlouhodobé cesty, a prosit jej, abychom pokračovali v cestě dialogu a hledání církevní jednoty.”

Po ekumenické modlitbě v lundské katedrále se bude slavit v aréně v Malmö, zazní tu několik svědectví…

„Budou to chvíle určené k oslavě a radosti, věnované zejména mladým lidem. V rámci ekumenického setkání bude také podepsána dohoda mezi Caritas Internationalis a odborem pro službu Světové luterské federace. Znamená to, že smíření, které hledáme, se má především tlumočit do společného svědectví vůči světu, do postojů milosrdné lásky vůči mnoha trpícím. Týká se to zejména mladých lidí, kteří jsou, jak už bylo mnohokrát řečeno, budoucností a nadějí církve. Je velmi důležité nalézt vhodné oblasti, ve kterých takové svědectví vydávat – domnívám se, že solidarita s posledními a ochrana našeho společného domu jsou odvětví, kde lze vykazovat účinné a seriózní úsilí.“

Řekl mimo jiné kard. Pietro Parolin před nadcházející cestou papeže Františka do Švédska.

Jana Gruberová

Copyright © 2003-2024 česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.