Brzy budou blahořečeni další mučedníci španělské občanské války a sovětského komunismu

2.12.2016 

Papež František schválil 24 nových dekretů o blahořečení. Všechny se týkají osobností minulého století. Mezi blahoslavené budou brzy započteni další mučedníci občanské války ve Španělsku a tentokrát i sovětského komunistického režimu. Při včerejší audienci prefekta Kongregace pro svatořečení, kardinála Angela Amata, schválil papež také dalších 8 dekretů, uznávající heroické ctnosti a s nimi také tituly ctihodných služebníků Božích.

Blahořečení se dočká první katolický mučedník narozený ve Spojených státech, o. Stanley Francis Rother (1935.1981), misionář, který působil mezi potomky kmene Mayů v Guatemale. Naučil se domorodý jazyk tzutihilů a přeložil do něj Nový zákon i mešní řád. Zavražděn byl guerillou vojenské diktatury v roce 1981.

Mezi mučedníky patří také o. Vincent Queralt Lloret z misijní kongregace založené sv. Vincentem z Pauly, zavražděný za španělské revoluce z nenávisti k víře, protože navzdory zákazu nepřestal ve své evangelizační činnosti. Spolu s ním bude blahořečeno dalších dvacet mučedníků, z toho šest kněží téže kongregace, pět diecézních kněží, dvě řeholnice z kongregace dcer milosrdné lásky a sedm laiků, které potkal týž osud.

Martyrem z doby sovětského komunismu je litevský arcibiskup Teofilius Matulionis, který bojoval za návrat vyučování katolického náboženství ve školách. Opakovaně byl vězněn a následně deportován na Sibiř. Zavražděn byl v roce 1962.

Posledním z kandidátů blahořečení je italský kněz Giovanni Schiavo z kongregace sv. Josefa, který zprvu působil v rodných oblastech Severní Itálie a posléze byl vyslán na misie do Brazílie, kde se zapsal do paměti jako moudrý duchovní vůdce a vychovatel, rozsévající pokoj a radost. Zemřel roku 1967. Vzhledem k tomu, že v tomto případě nešlo o mučedníka, obsahoval dekret zprávu o zázraku na přímluvu tohoto Božího služebníka.

Rovněž většina dekretů o heroických ctnostech se týkala osobností, které zemřely v minulém století. Jedinou vyjímkou mezi nimi je kardinál z řádu kapucínů, Guglielmo Massaja (1809-1889), který v 19. století působil jako misionář v Etiopii. Vedle jeho dlouhých cest naboso za hlásáním evangelia se připomínají jeho zásluhy na prevenci endemických chorob, zejména černých neštovic, či boj za zrušení otroctví. Zasazoval se také za větší rozšíření gramotnosti a sám napsal řadu školních příruček.

Další noví Boží služebníci jsou:
P. Nunzio Russo, italský diecézní kněz a zakladatel kongregace dcer kříže (1841-1906)
P. José Bau Burguet, španělský diecézní kněz (1867-1932)
P. Mario Ciceri, italský diecézní kněz (1900-1945)
Matka Mary Joseph (vlastním jménem Susanne) Aubert, původem Francouzka, zakladatelka Kongregace dcer Naší Paní od slitování (1835-1926)
Matka Luce Rodríguez-Casanova y García San Miguel, zakladatelka kongregace apoštolských žen od nejsvětějšího Srdce (1873 – 1949)
Matka Catherine-Aurelie od Nejsvětější krve (občanským jménem Aurelie Caouette), zakladatelka kongregace sester adorátorek Nejsvětější krve Našeho Pána Ježíše Krista (1833- 1905)
Sestra Leonia Maria Nastał (1903-1940), polská řeholnice z kongregace malých služebnic bl. P. Marie Neposkrvněné.

Johana Bronková

Copyright © 2003-2022 česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.