Papež a římská kurie absolvují letos exercicie podle Matouše

28.2.2017 

Nejenom evangelista Matouš, nýbrž také spisovatelé Franz Kafka, Amos Oz a Emanuele Carrére, stejně jako rodiny, trpící a chudí dostanou prostor v meditacích letošních postních exercicií římské kurie, které povede o. Giulio Michelini. Třiapadesátiletý františkán původem z Milána dnes vyučuje novozákonní exegezi na Teologickém institutu v Assisi. V umbrijské diecézi Perugia-Cittá della Pieve mu byla svěřena formace stálých jáhnů a manželských párů spolu s biblickou pastorací, včetně odborného a duchovního doprovázení laického hnutí, jehož cílem je teologická a kulturní formace věřících (Meic, Movimento ecclesiale impegno culturale). Vatikánský rozhlas zajímalo, jak otec Michelini reagoval na papežovu žádost…

“Musím říci, že bezprostřední reakcí na telefonát jednoho papežova blízkého spolupracovníka bylo: „Dobrá, důvěřuji vám“. Než jsem ale přijal, poradil jsem se se svým zpovědníkem a lidmi, kteří mi pomáhají. Spirituál mi řekl: „Podívej se, řekl sis o to sám?“ Když jsem mu odpověděl, že bych se toho vždy varoval, poradil mi: „Mluv, jako bys mluvil k jednomu z Ježíšových učedníků, tak, jak to vždycky děláš.“ A to mne uklidnilo.“

„Utrpení, smrt a zmrtvýchvstání Ježíše Krista podle Matouše“ – tak zní téma postních meditací. Otec Michelini věnoval Matoušovu evangeliu už doktorandskou práci a jeho zeměpisné a historické reálie si prožil přímo v dějišti – při pobytu v klášteře v Kafarnaum, které Matouš nazývá Ježíšovým městem (9,1).

“Matoušovo evangelium je evangelium církve – nejenom proto, že jako jediné dvakrát užívá slovo „ecclesìa“, tedy církev, ale také protože nejvíce mluví o Petrovi a doceňuje jeho postavu. Připadalo mi tedy pěkné, že budu stát před Petrem a budu s ním mluvit o prvním evangeliu, které se také nazývá „církevní“.

Papež František se navíc opakovaně odvolává na Matoušovo obrácení, které hrálo velkou roli v jeho duchovním životě.

“A to je skutečně důležitá myšlenka, protože ono povolání – jak papež František zaznamenal – je spojeno s Ježíšovým milosrdným pohledem. Při zevrubnějším výkladu zjistíme, že Matoušovo evangelium je evangeliem milosrdenství. Slovo éleos, milosrdenství, se v něm objevuje vícekrát než v ostatních evangeliích. A proto, ačkoli Lukáš nám kupříkladu v patnácté kapitole podává podobenství o Božím milosrdenství – o ztracené ovci, nalezené minci a marnotratném synu – Matouš na ně nejvíce naléhá. Papež František se ztotožnil s Ježíšovým pohledem, kterým povolává Petra, protože byl povolán a bylo mu projeveno milosrdenství.“

Jak otec Michelini dodává pro deník Svatého stolce (L´Osservatore Romano, 24.2.2017), do jeho rozjímání se promítnou také aktuální otázky. Bude před papežem mluvit o Pilátově ženě v meditaci, se kterou mu pomáhal jeden manželský pár; od chudých, o kterých Ježíš v Betánii, na počátku svého utrpení říká, že „je máte vždycky mezi sebou“, o trpících, kteří se jako Ježíš ocitli v Getsemanské zahradě. Neomezí se pouze na evangelní témata, nýbrž využije také román „Království“ kontroverzního francouzského autora Emmanuela Carrého, Ozův román „Jidáš“, Kafkovu „Proměnu“ a Styronovu „Sofiinu volbu“. Potud k duchovním cvičením římské kurie – co ale říci věřícím, kteří by si na ně také měli vyhradit čas?

“Problém spočívá v tom, že v duchovním životě někdy nejdeme dopředu, protože děláme příliš mnoho věcí. Prospěje nám, když se během dne i během nastávající postní doby zastavíme a položíme si otázku: „Kam jdu? Co dělám? Proč to dělám? Dělám to dobře? Kdo mne vede? Je to Duch svatý, anebo má touha po úspěchu, moci a penězích? Každý den bychom takto měli bilancovat a prověřovat své nitro – a postní doba vyjadřuje právě takovéto zastavení. Navrhl bych tedy především půst od všeho, co nás rozptyluje. Kupříkladu to může soustavné mediální bombardování, na které bychom si měli dávat pozor. Během našeho hovoru jsem dostal pět zpráv na whatsapp a teď bych se ně měl podívat. Množství leckdy zcela banálních informací, které na nás útočí, je velmi nebezpečné. Postní doba by měla být jakousi přestávkou na zastavení a usebrání. A to zejména v dnešní době skutečně velmi potřebujeme.“

Říká italský františkán, který od neděle povede postní duchovní cvičení papeže Františka a jeho spolupracovníků z římské kurie jako obvykle v exercičním domě v Aricci nedaleko Říma (foto z loňského roku).

Jana Gruberová

Copyright © 2003-2024 česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.