Katolická hnutí proti evropské fundraisingové kampani na financování potratů v Africe

3.3.2017 

Vlády čtyř evropských zemí – Belgie, Nizozemska, Švédska a Dánska – ve čtvrtek 2. března v Bruselu hostily mezinárodní konferenci spojenou s kampaní na získání fondů, určených na financování potratů v afrických zemích. Konference je odpovědí na krok prezidenta Spojených států amerických, který ukončil financování organizací, podporujících nebo přímo provádějích potraty mimo území USA ( např. International Planned Parenthood Federation, Marie Stopes International, či Populační fond OSN United Nations Populations Fund, UNFPA). Bruselské konference se účastnilo více než 45 vládních představitelů ze všech světadílů a čtyři sta poslanců parlamentu a zástupců občanské společnosti, informuje jeden z jejích organizátorů, belgický ministr pro rozvojovou spolupráci Alexander De Croo. Jak dodává, v rámci iniciativy nazvané She Decides, Ona rozhoduje, se vybralo 181 milionů dolarů.

Na konferenci byli přítomni také představitelé Evropské unie, Organizace Spojených národů a Světové zdravotnické organizace - eurokomisař pro mezinárodní spolupráci a rozvoj Neven Mimica, výkonný ředitel Populačního fondu OSN Babatunde Osotimehin, výkonná ředitelka sekce pro ženy OSN Phumzile Mlambo-Ngcuka, náměstkyně Nejvyššího komisaře OSN pro lidská práva Kate Gilmorová a místoředitelka Světové zdravotnické organizace Flavia Bustreová. Jak upozornila Maria Hildingssonová ,generální sekretářka Federace katolických rodinných svazů v Evropě (FAFCE), vzhledem k tomu, že iniciativa otevřeně vyzývá k podpoře potratů, přítomnost úřadujícího eurokomisaře je skutečně udivující, protože podle rezoluce Evropského parlamentu z prosince 2013 je tzv. reprodukční a sexuální zdraví v kompetenci členských států, a nikoli evropských úřadů. Navíc téměř dva miliony evropských občanů podepsaly iniciativu “Jeden z nás”, která po Evropské unii žádala, aby neposkytovala přímou či nepřímou podporu organizacím, které podporují nebo prosazují potrat, vysvětlila Maria Hildingssonová s dodatkem: Existuje mnoho afrických a evropských hlasů, které naléhají na pomoc při bezpečném porodu a péči o mateřské zdraví, nikoli však na potrat.

Jeden z takových hlasů patří předsedkyni sdružení nazvaného “Kultura života v Africe”, která ve svém videoposelství delegátům bruselské konference mluví o diktatuře bohatých donátorů, kulturním imperialismu a novém kolonialismu. “Nejde o shromažďování fondů na vodu či potraviny pro Afriku”, říká Obianuju Ekeocha, “a nejvíce skličující je fakt, že tyto západní země nikdy nepomyslely na to, aby se zeptaly afrických států, co vlastně chtějí”. Nigerijská aktivistka přitom na různých výzkumech dokládá, že potrat je nepřijatelný pro naprostou většinu obyvatel mnoha afrických zemí, a to za každých podmínek.

Jana Gruberová

Copyright © 2003-2022 česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.