Cílem brutálního teroru na Sinaji je destabilizace Egypta

3.3.2017 

Na severu sinajské oblasti se odehrává další dějství krvavého islamistického teroru. Během několika dní opustilo město Al- Ariš 40 křesťanských, převážně koptských rodin, čítajících celkem asi tisíc lidí. Před začátek tzv. „arabského jara“ tam žilo 5 tisíc křesťanů, nyní jejich počet spadl pod tisícovku. Jak říká pro vatikánský rozhlas biskup Antonios Aziz Mína z koptské katolické církve, islamisté jsou tentokrát obzvlášť brutální:

„Nemohu vám vyprávět, co dělají, protože je to skutečně bestiální. Člověk takto nejedná. Je to krutost lidí, kteří nemají srdce. A zároveň všechno přesně dokumentují, dělají si fotografie, aby se tím mohli chlubit. Skutečně nedokážu pochopit, co je v srdcích těchto lidí. Doufám, že to brzy skončí. Křesťané to snáší, ale vědí, že ačkoliv zabíjeni jsou oni, akce míří nejen na ně, ale na celý Egypt. Islamisté chtějí zničit celou zemi, chtějí zastrašit turisty, protože turistika je jedním u hlavních hospodářských odvětví. Křesťané jsou v této chvíli nástrojem k destabilizaci Egypta.“

Podle biskupa Míny ve skutečnosti krutosti na Sinaji svědčí o slabosti islamistů, kteří chtějí získat ve světě co největší publicitu. Křesťané doufají, že si vláda s teroristy poradí a že se budou moci vrátit do svých domovů, dodal biskup z Gízy.

Připomeňme, že v minulých dvou týdnech bylo zavražděno 7 křesťanů. Někteří byli zastřeleni, jiní spáleni za živa nebo sťati. Islamisté spálili také jejich domy. Žena jednoho ze zavražděných uvedla, že teroristé pořídili seznam křesťanských obyvatel celé čtvrti.
Pachatelé zůstávají anonymní, ale jejich činnost se připisuje tzv. Islámskému státu, který v roce 2014 prohlásil Sinaj za svou provincii a jeho ozbrojené oddíly v této oblasti válčí už nejméně pět let s egyptskými vojáky. Nyní přišla řada na křesťany, jak ohlásilo video, které džihádisté nedávno rozšířili. Na zdech křesťanských domů se objevily nápisy s výhrůžkami nebo výzvy k opuštění města. Vzhledem k ohrožení Koptů guvernér severního Sinaje udělil křesťanům povolení nepřicházet do školy či do práce.

Část koptských rodin, které uprchly z al Aríše, bylo přijata protestantskou komunitou ve městě Ismailia nad Suezským průplavem. Materiální a lékařskou podporu jim tam poskytli nejen křesťané, ale také muslimové. Další uprchlíci se vydali za svými příbuznými v Suezu nebo v hlavním městě Káhiře.

Johana Bronková

Copyright © 2003-2022 česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.