Pius XII., černá legenda se chýlí ke konci

4.3.2017 

Papež Pius XII. za nacistické okupace pomohl téměř dvěma třetinám Židů žijícím v Římě, vyplývá to z nových studií, o nichž se debatovalo na sympóziu výmluvně nadepsaném „Pius XII. černá legenda se chýlí ke konci“.
Více než 40 tisíc Židů se ukrývalo ve 235 římských klášterech,160 ve Vatikánu a jeho extrateritoriálních budovách. Dalších 1600 našlo útočiště u organizace na pomoc židovským emigrantům Delasem, která byla rovněž tajně financována církví. 16. října 1943, kdy bylo z římské židovské čtvrti deportováno 1700 lidí, se papež osobně zasadil o propuštění 245 obyvatel židovské národnosti.

„Pius XII. pomáhal Židům už před 16. říjnem 1943 v celkem 48 klášterech a později otevřel na jejich pomoc další kláštery. Osobně zasáhl 198x, aby žádal o osvobození nebo pomoc pro uvězněné nebo deportované Židy. Šedesát jich bylo takto osvobozeno.“

Říká Domenico Oversteyns, autor nejnovějších historických bádání. Tyto údaje, které se stále doplňují, postupně demontují tzv. „černou legendu“ o Piu XII., s níž přišla sovětská propaganda těsně po smrti tohoto papeže. Navzdory jeho odsouzením nacismu a výzvám k míru se tak začala šířít představa o „mlčícím“ papeži, který šel Hitlerovi na ruku. Mluví kardinál Dominique Mamberti, prefekt Nejvyššího tribunálu apoštolské signatury:

„Byl to papež, který stál v čele církve ve velmi složitém období a který velmi významně přispěl k míru na mezinárodní úrovni. Převedl církev na cestě k moderní době. Skutečná postava papeže Pacelliho se velice liší od té, kterou chtěla šířit „černá legenda.“

Beatifikační proces Pia XII. zahájil už během II. vatikánského koncilu papež Pavel VI. Benedikt XVI. pak uznal jeho heroické ctnosti. Hovoří nynější postulátor kauzy, jezuita o. Anton Witwer:

„K beatifikaci chybí pouze zázrak. Proto se musíme modlit za přímluvu Pia XII. Je to skutečně pozoruhodná osobnost, nejen jako papež, ale také jako člověk, který hluboce žil láskou k bližnímu a láskou k Bohu.“

Johana Bronková

Copyright © 2003-2024 česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.