Papež: Pamatovat na Ježíše - to je zásadní dynamika křesťanského života

30.8.2017 

V Římě dosud trvají letní horka, ale dnešní generální audience se pro velký zájem poutníků konala již opět na Svatopetrském náměstí, kde se jich sešlo přibližně 30 tisíc. Zahájilo ji jako obvykle biblické čtení v několika jazycích. Úryvek z Janova evangelia (1,35-39) přibližující první setkání Jana a Ondřeje s Ježíšem bylo základem pro katechezi, ve které Petrův nástupce vysvětloval souvislost mezi nadějí a pamětí. Svůj výklad zakončil papež František slovy:

Nedávejme za pravdu rozčarovaným a sklíčeným lidem, nedopřávejme sluchu těm, kdo zhášejí hned u zrodu veškeré nadšení, když říkají, že žádný podnik nestojí za celoživotní oběť; nenaslouchejme „starým“ srdcím, která dusí mladickou euforii. Jděme ke starcům, jejichž oči září nadějí! Pěstujme zdravé utopie: Bůh chce, abychom byli schopni snít jako On a spolu s Ním, putovat a dobře si cestou všímat reality. Snít o jiném světě. A když sen pohasne, začněme snít znovu a s nadějí čerpejme v paměti počátků, oněch doutnajících uhlíků, které - po životě možná ne zcela dobrém – přikrývá popel našeho prvního setkání s Ježíšem.
Toto je tedy zásadní dynamika křesťanského života: pamatovat na Ježíše. Pavel svému učedníkovi řekl: „Mysli na Ježíše Krista“ (2
Tim 2,8); toto je rada velikána svatého Pavla: „Pamatuj na Ježíše Krista“. Upamatovávat se na Ježíše, na oheň lásky, ve které jsme kdysi pojali svůj život jako projekt dobra, a oživovat tímto plamenem svoji naději.

PLNÉ ZNĚNÍ papežovy KATECHEZE je ZDE

Papež František v závěru generální audience obrátil pozornost k pátečnímu Světovému dni modliteb za péči o stvoření:

Pozítří, 1. září bude Světový den modliteb za péči o stvoření. K této příležitosti jsme já a drahý bratr Bartoloměj, ekumenický patriarcha Konstantinopole, napsali společné poselství. Vybízíme v něm všechny k přijetí uctivého a odpovědného postoje vůči stvoření. Kromě toho vyzýváme všechny, kdo mají nějakou vlivnou roli, aby naslouchali naslouchání křiku země a křiku chudých, kteří nejvíce trpí ekologickou nerovnováhou.

Po společné modlitbě Otče nás Petrův nástupce všem požehnal.

Stojí za zmínku, že mezi poutníky na Svatopetrském náměstí bylo také brazilské fotbalové mužstvo Chapecoense, které se tento pátek utká v přátelském zápase s římským klubem AS. Brazilský tým Chapecoense postihlo loni v listopadu letecké neštěstí. Cestou na finálové utkání o Pohár Latinské Ameriky (Copa Sudamericana) se jejich letadlo zřítilo pro nedostatek paliva nedaleko kolumbijského Medelínu. Vedení brazilského klubu později navštívilo v Římě papeže Františka a předalo mu vzpomínkový dres s číslem 71, označujícím počet obětí tohoto leteckého neštěstí. Tři z hráčů, kteří tuto katastrofu přežili, se účastnili dnešní generální audience, a setkali s papežem také osobně (foto).

Milan Glaser

Copyright © 2003-2024 česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.