Papež o první linii Svatého stolce v úřadech OSN

24.10.2017 

Na dnešek připadá Světový den Organizace spojených národů, který připomíná přijetí stanov této instituce v říjnu roku 1945. Papež František v této souvislosti přijal mons. Ivana Jurkoviče, stálého pozorovatele Svatého stolce v ženevském sídle OSN. Slovinský arcibiskup přiblížil papežskou audienci pro naše mikrofony:

“Z papežovy strany to bylo nejenom povzbuzení, ale také určité vůdčí usměrnění, a proto šlo o velmi důležité setkání. Jeho první slova zněla: Jste v první linii, co se týče činnosti církve. Poukázal tak na důležitost práce, kterou odvádíme ve čtyřech misích Svatého stolce v OSN – v New Yorku, Ženevě, Paříži a Vídni. Působení Svatého stolce při těchto mezinárodních organizacích je skutečně výrazné. Seznámil jsem papeže se specifickými tématy ženevské agendy a poukázal jsem zejména na snahy církve o odzbrojení. Současný stav nás silně znepokojuje – nikdy se za zbrojení nevydávalo tolik peněz a nikdy neexistovalo takové nahromadění zbraní jako dnes. Dalším tématem je migrace, kterou papež nazývá „lidskou tváří globalizace“.“

Nakolik papež považuje OSN za důležitou?

“Trochu mne překvapil ten výrok o „první linii“. Pro jakéhokoli člověka, který se trochu obeznámil s prací OSN, je její práce důležitá, i když se také nepochybně často kritizuje. Jako ma všechny ostatní velké instituce se na ni pohlíží drobnohledem a hledají se vady, které jsou téměř vrozené, a nikoli na potenciál, který je zcela nezbytný. Je totiž důležité mít globální opěrný bod, ve kterém se všichni mohou setkat v těžkých chvílích – jako takové, kterou dnes prožíváme.“

Jste stálým pozorovatelem v ženevském úřadě OSN. Mohl byste zhodnotit, nakolik se tu naslouchá hlasu Svatého stolce, a v čem naopak spočívají obtíže?

“Ačkoli během pontifikátů posledních desetiletí byla přítomnost Svatého stolce opravdu silně patrná a monumentální, vnímavost a viditelnost papeže Františka je ještě předčila. Proč? Trochu to závisí na stylu Jeho Svatosti, na jeho přímém podílu na téměř všech otázkách, ve kterých se projevuje bolest lidstva. Mezinárodní organizace toto velice důrazně cítí a jsou za činnost Svatého stolce a za papežovo učení vděčné, alespoň častokrát máme takový dojem. Na druhé straně především západní svět nyní prochází poněkud dramatickým projektem, který se váže k změně tradičních hodnot a možná také k postoji vůči náboženství, chápanému jako životní volba.“

Uvedl po papežské audienci arcibiskup Ivan Jurkovič, vatikánský diplomat v OSN.

Jana Gruberová

Copyright © 2003-2024 česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.