Papež František zahájil apoštolskou cestu do Myanmaru a Bangladéše

27.11.2017 

Petrův nástupce se v neděli večer vydal na 21. mezinárodní apoštolskou cestu svého pontifikátu, během kterého dosud navštívil 31 zemí. Tentokrát zavítá jako vůbec první papež do Mjanmarska či Myanmaru, do roku 1989 známého jako Barma, a jako třetí římský biskup do Bangladéše – po krátkých zastávkách Pavla VI. (1970) a Jana Pavla II. (1986). Před odletem z římského letiště Fiumicino se papež František jako obvykle odebral do baziliky Panny Marie Větší, aby před tamní mariánskou ikonou Salus Populi Romani svěřil nadcházející dny do rukou Matky Boží. Na cestě jej kromě kardinála Filoniho, prefekta Kongregace pro východní církve, a vylosovaného laického zaměstnance (tentokrát z Vatikánské tiskárny) doprovází státní sekretář Svatého stolce, kard. Pietro Parolin, který pro naše mikrofony nastínil pohnutky vedoucí k Františkově asijské cestě. V prvé řadě jsou pastorační s cílem povzbudit dvě okrajové a menšinové místní církve, dále humanitární, protože v obou zemích žijí v nelidských podmínkách tisíce uprchlíků. A konečně papež ve většinově buddhistickém Myanmaru a muslimském Bangladéši touží posílit mezináboženský dialog (ačkoli kard. Tauran, zodpovědný za tyto otázky v římské kurii, se cesty ze zdravotních důvodů neúčastní).

“Papež předloží při setkáních s místními náboženskými přestaviteli to, co vždy říká v zemích, kde jsou přítomna různá náboženství a náboženské skupiny, a sice mezináboženský dialog jako formu setkání mezi těmito náboženstvími a spolupráci na obecném dobru pro celou společnost. V jeho základu stojí přesvědčení, že jednotlivá náboženství mohou přispět k míru a smíření a že pokojné soužití mezi národy a v rámci různých zemí je možné, pokud všichni na tomto cíli spolupracují.“

Uvedl státní sekretář Svatého stolce. Do novinářského doprovodu se tentokrát akreditovalo 66 novinářů, které papež František během více než desetihodinového letu osobně pozdravil.

“Dobrou noc a mnohokrát děkuji za vaši společnost. Děkuji za vaši práci, která je vždy dobrou setbou. Přeji vám pěkný pobyt, i když nás čekají veliká horka. Ať alespoň vydají plody…“

Krátce před osmou hodinou našeho času – a ve 13.22 času cílové země – papežský speciál italských aerolinek přistál na mezinárodním letišti v Yankounu (dříve Rangúnu, angl. Yangon). Římského biskupa na letišti oficiálně přijal jeden z ministrů Republiky Myanmarský svaz, jak předpokládá státní protokol. Byli přítomni rovněž apoštolský nuncius Paul Tschang In-Nam, sídlící v Thajsku, a myanmarští biskupové. Svatého otce přivítala asi stovka dětí a etnických skupin v tradičních oděvech. Oficiální přivítání se obešlo bez promluv, které budou na programu druhého dne apoštolské cesty.

Ihned z letiště papež František odjel na arcibiskupství v Yankounu, které sousedí s katedrálou Panny Marie a je rovněž sídlem Biskupské konference Myanmaru. Diplomatické vztahy mezi Svatým stolcem a asijskou zemí byly navázány letos v květnu (4.5.2017), a proto v zemi dosud neexistuje apoštolská nunciatura. Zmíněný apoštolský nuncius v Myanmaru, arcibiskup In Nam, již dříve působil jako apoštolský delegát pro tuto zemi a zastupuje Svatý stolec rovněž v Thajsku, Kambodži a Laosu. První den papežské cesty pokračoval soukromým programem v budově arcibiskupství – tedy mší svatou, večeří a odpočinkem, a to až na jedinou výjimku. Římský biskup v podvečer (tedy krátce po poledni našeho času) přijal ke zdvořilostní návštěvě vrchního velitele ozbrojených sil Myanmaru, generála Min Aung Hlainga. Jak sdělil tiskový mluvčí Svatého stolce, Greg Burke, hovořilo se o značné odpovědnosti veřejných činitelů v této přechodné fázi, kterou Myanmar prochází. Do budovy rangúnského arcibiskupství se dostavili další čtyři vysocí důstojníci myanmarského vojska, dodal vatikánský tiskový mluvčí, a schůzky se účastnil také překladatel z myanmarské katolické církve, který bude papeži Františkovi k dispozici po celou dobu pobytu. Setkání s představiteli myanmarské armády se mělo původně uskutečnit v závěru návštěvy, tedy 30. listopadu, ale bylo přeloženo na dnešek, vysvětlil Greg Burke.

Vatikánský rozhlas vyslal do Myanmaru reportérku Bianku Fraccalvieri z brazilské sekce:

„Pokud chce papež vidět periferii, přichází na správné místo,“ tato slova irského misionáře dobře vystihují situaci Myanmaru. Po téměř šedesátileté vojenské diktatuře se tato země horlivě snaží vyjít z anonymity. Jiný kněz, pro svých 81 let žertovně nazývaný „mladý František“, říká, že i kdyby tato apoštolská cesta posloužila jen tomu, aby se lidé podívali na mapu, kde se Myanmar nachází, stálo by to zato. Lidé, kteří vítali Františka v Rangúnu, se vydali na cestu už o víkendu. Očekávaní myanmarských katolíků je obrovské. Někteří dokonce říkají, že mají pocit, jakoby na návštěvu přijel Kristus samotný, aby se zblízka přesvědčil, v jaké situaci žijí.“

Líčí situaci z Myanmaru korespondentka Vatikánského rozhlasu.

Česká sekce RV

Copyright © 2003-2024 česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.