Papež: Spasitel, jehož čekáme, je schopen proměnit náš život svojí milostí

10.12.2017 

Přibližně dvacet tisíc lidí se dnes před polednem shromáždilo na Svatopetrském náměstí, aby si vyslechlo pravidelnou promluvu Petrova nástupce. Papež František komentoval první liturgické čtení druhé neděle adventní (Iz 40,1-5.9-11) a svoji promluvu končil slovy:

»Každá hora a pahorek ať se sníží« (v.4), vybízí Izaiáš. Hory a pahorky, které mají být sníženy, jsou naše pýcha, domýšlivost a zpupnost. Kde je pýcha, zpupnost a domýšlivost, tam nemůže vstoupit Pán, protože takové srdce je zaplněné pýchou, zpupností a domýšlivostí. Proto je zapotřebí tuto pýchu snížit. Musíme zaujmout postoj mírnosti a pokory, neokřikovat, naslouchat, mluvit mírně a tak připravovat příchod našeho Spasitele, který je tichý a pokorný srdcem (srov. Mt 11,29). Potom se od nás žádá, abychom odstranili všechny překážky, které klademe svému spojení s Pánem: »Co je křivé, ať se napřímí, co je drsné, ať se narovná! Hospodinova velebnost se zjeví – říká Izaiáš – a všichni lidé ji spatří« (srov. Iz 40,4-5). Tyto skutky však mají být konány s radostí, protože jsou zaměřeny na přípravu Ježíšova příchodu. Když čekáme doma návštěvu někoho drahého, všechno pečlivě a s potěšením připravíme. Stejně tak se chceme nachystat k Pánovu příchodu a denně Jej dychtivě očekáváme, abychom byli naplněni Jeho milostí, až přijde.
Spasitel, kterého očekáváme, je schopen proměnit náš život svojí milostí, silou Ducha svatého, silou lásky. Duch svatý totiž vlévá do našich srdcí Boží lásku, nevyčerpatelný zdroj očištění, nového života a svobody. Panna Maria prožívala plně tuto skutečnost a nechala se „pokřtít“ Duchem svatým, který ji zahrnul svojí mocí. Ona, která celou svojí existencí připravila Kristův příchod, ať nám pomáhá následovat Jeho příklad a vede naše kroky na setkání s Pánem, který přijde.

PLNÉ ZNĚNÍ papežovy PROMLUVY před Angelus je ZDE

Po hlavní promluvě věnoval papež pozornost některým aktuálním událostem ve světě:

Dnes bude udělana Nobelova cena míru Mezinárodní kampani za zrušení jaderných zbraní (ICAN). Udělení této ceny připadá na Den lidských práv vyhlášený Organizací spojených národů, což silně podtrhuje spojitost mezi lidskými právy a jaderným odzbrojením. Zasazovat se o obranu důstojnosit všech lidí, zejména těch slabých a znevýhodněných, totiž také znamená rozhodně se přičinit o vytvoření světa bez jaderných zbraní. Bůh nám dává schopnost spolupracovat na vytvoření našeho společného domu: máme svobodu, inteligenci a schopnost omezit svoji moc ve službě míru a pravého pokroku (srov. Laudato si´, 78, 112, 202).

„Pozítří se bude v Paříži konat Our Planet Summit. Dva roky po Pařížské dohodě o klimatu chce tento summit obnovit závazek k jejímu uskutečnění a upevnit společnou strategii, jež má čelit zneklidňujícímu fenoménu klimatických změn. Vroucně si přeji, aby tento summit stejně jako ostatní iniciativy vedoucí tímtéž směrem umožnily jasně si uvědomit nezbytnost přijetí skutečně efektivních rozhodnutí, jež budou čelit klimatickým změnám a zároveň bojovat proti chudobě a prosazovat integrální lidský rozvoj.

„V tomto kontextu bych rád vyjádřil svoji blízkost obyvatelstvu Indie postižené cyklónem Okhi, a zvláště mnoha nezvěstným rybářům; a rovněž obyvatelům Albánie vážně zkoušené těžkými povodněmi.

Po společné mariánské modlitbě Anděl Páně papež všem požehnal.

Milan Glaser

Copyright © 2003-2024 česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.