Arcibiskup Tomasi: Jaderný plán USA je krokem zpět

5.2.2018 

„Dějinný krok zpět“, tak označil arcibiskup Silvano Maria Tomasi z Úřadu pro integrální lidský rozvoj nový jaderný plán USA. Návrh Zprávy o jaderném stavu (Nuclear Posture Review) na rok 2018, který zveřejnil mimo jiné zpravodajský portál Huffington Post, totiž předpokládá vývoj nových jaderných zbraní s nižší účinností a širším spektrem použití, nehledě na to, že Spojené státy již vlastní nejméně tisíc jaderných hlavic s požadovanou „nižší účinností“ využitelných v regionálních konfliktech. Zpráva Pentagonu ani jednou neodkazuje ke Smlouvě o nešíření jaderných zbraní, která Spojené státy jako jednoho ze signatářů zavazuje k „zastavení závodů v jaderném zbrojení a k jadernému odzbrojení“. To vše se děje v silně znepokojivém kontextu, který papež František definoval jako riziko nukleární sebevraždy, podotýká někdejší stálý pozorovatel Svatého stolce v OSN.

“Mám dojem, že jsme v dějinách učinili krok zpět a vracíme se do doby studené války a jejímu soutěžení o mocnější zbrojní arzenál a tím i větší mezinárodní vliv. Závody ve zbrojení opět začaly, což je skutečnost, která hluboce škodí současné situaci. Na jedné straně se opětovně začíná s investicemi obrovského kapitálu do zbraní namísto sociálních služeb, které by byly nezbytné pro lidi, kteří se potřebují léčit, nebo se najíst či rozvíjet svůj život, na druhé straně se vytváří nové – a zcela nepotřebné – napětí mezi jadernými mocnostmi. Dospěli jsme tedy do bodu, který neslibuje nic dobrého. Opětovně se tu prosazuje zbrojní mocnost, která podněcuje k soutěživosti a zvyšuje riziko, že náhodou či úmyslně exploduje nějaká jaderná hlavice s důsledkem, který nedokážeme předvídat a s kterým neumíme nakládat, pokud vyvolá řetězovou reakci.“

Podle Pentagonu je nová jaderná doktrína odpovědí na změnu světa, kterou je třeba vzít na vědomí. Vynutil si ji „bezprecedentní stupeň ohrožení, který mísí různé typy zbraní, od konvenčních po kybernetické, a násilných činitelů, včetně nestátních“. Na rostoucí nejistotu a rizika musí USA reagovat „přímým pohledem na realitu, jaká je“. Ministr obrany James Mattis při prezentaci zprávy poukázal na nové protivníky Spojených států, a sice Rusko a Čínu. V čem ale skutečně spočívá hrozba, ptá se arcibiskup Tomasi.

“Hrozba povstává ze závodů ve zbrojení, protože pokud se jedna strana vybaví novými a technologicky sofistikovanými útočnými systémy, další strany se dají do pohybu, aby dosáhly téže schopnosti, pokud ji nebudou chtít přímo překonat. Vzniká začarovaný kruh. Myslím, že bychom měli naslouchat hlasu papeže Františka, který při nedávné cestě do Chile a Peru opětovně varoval před jaderným zbrojením. Vyzval ke zničení atomových zbraní a společnému úsilí o budování takových mezinárodních vztahů, které by se zakládaly na důvěře, nikoli na vzájemném ohrožování. To je cesta vedoucí k míru a rozvoji, nikoli závody ve zbrojení.“

Řekl pro Vatican Media sekretář vatikánského Úřadu pro službu integrálnímu lidskému rozvoji, mons. Silvano Maria Tomasi.

Jana Gruberová

Copyright © 2003-2024 česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.