V souvislosti s migrací vyzval papež k uklidnění a smíření

17.5.2018 

Vatikán. Papeži Františkovi dnes předalo pověřovací listiny sedm nových velvyslanců, kteří u Svatého stolce budou zastupovat Etiopii, Finsko, Dánsko, Lesotho, Mongolsko, Pákistán a Tanzánii. Při audienci v Klementinském sále Apoštolského paláce jim římský biskup připomenul, že „trpělivá práce mezinárodní diplomacie se zakládá na přesvědčení o jednotě lidské rodiny a vrozené důstojnosti každého jejího člena“. Právě z toho důvodu, dodal, je církev přesvědčena, že cílem veškeré diplomatické činnosti by měl být všestranný rozvoj každého člověka a všech států, zastřešený globálním rámcem dialogu a spolupráce ve službě obecnému dobru.

Tento rok, poznamenaný sedmdesátým výročím přijetí Všeobecné deklarace lidských práv, by se měl stát výzvou k obnově solidárního ducha vůči všem našim bratrům a sestrám, zejména těm, kteří trpí pod jařmem chudoby, nemoci a útlaku. Nikdo nemůže opomíjet naši morální odpovědnost, s níž bychom měli vzdorovat globalizované lhostejnosti. Nelze se tvářit, že neexistují situace, ve kterých se tragicky projevuje nespravedlnost a které vyžadují okamžitou humanitární reakci.“

Prožíváme dobu epochálních změn, pokračoval Svatý otec, což vyžaduje moudrost a rozlišování ze strany všech lidí, kterým leží na srdci mírová a blahobytná budoucnost příštích pokolení. Z hlediska účinné odpovědi na radikální výzvy dneška jsou rovněž podstatné všestranná účast a spolupráce, kterou Svatý stolec ze své strany plně podporuje.

„Církev je přesvědčena o odpovědnosti, kterou za sebe navzájem neseme. Bez podvodů a násilí podporuje veškeré snahy o spolupráci při budování světa v duchu ryzího bratrství a míru.“

Jak papež dále poznamenal, k naléhavým otázkám, před kterými dnes mezinárodní společenství stojí, náleží přijímání, ochrana, podpora a integrace lidí, kteří utíkají před válkami a hladem anebo jsou nuceni opustit svou vlast v důsledku diskriminace, pronásledování, chudoby či zanedbanosti životního prostředí.

„Tento problém má vnitřně etický rozměr, přesahující státní hranice či omezené vnímání vlastní bezpečnosti a zájmů. Navzdory složitosti a delikátnosti politických a sociálních otázek, které jsou v něm zahrnuty, mají jednotlivé státy a mezinárodní společenství podle svých nejlepších možností přispívat k uklidnění a smíření, a to prostřednictvím takových politických rozhodnutí, která se především vyznačují soucitem, prozíravostí a odvahou.“

řekl papež František novým velvyslancům, akreditovaným u Svatého stolce.

Česká sekce RV

Copyright © 2003-2024 česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.