Eucharistická logika vede ke sdílení přijaté lásky

3.6.2018 

Vatikán. Papež František se ve své promluvě před modlitbou Anděl Páně vrátil ke slavnosti Božího těla. Ačkoli se ve Vatikánu slaví podle tradice ve čtvrtek, Svatý otec bude celebrovat mši svatou ze slavnosti Těla a Krve Páně dnes večer v rámci pastorační návštěvy v Ostii.

Pokaždé když slavíme Eucharistii, prostřednictém této svátosti, tolik střízlivé a tolik slavnostní zároveň, zakoušíme Novou smlouvu, která v plnosti uskutečňuje společenství mezi Bohem a námi. A jako ti, kdo mají na této smlouvě účast, navzdory své malosti a ubohosti, spolupracujeme na budování dějin podle plánu, jaký chce Bůh. Proto každá eucharistická slavnost představuje veřejný kult prokazovaný Bohu, ale zároveň odkazuje k životu a ke konkrétním událostem naší existence. Když se sytíme Kristovým Tělem a Krví, připodobňujeme se Jemu, přijímáme v sobě Jeho lásku, nikoliv však proto, abychom ji žárlivě drželi pro sebe, nýbrž abychom ji sdíleli s ostatními. Toto je eucharistická logika vepsaná do Eucharistie. V ní totiž kontemplujeme Ježíše, lámaný a darovaný chléb, krev prolitou pro naši spásu. Je to přítomnost, jež v nás jako oheň spaluje sobecké postoje, očišťuje nás od sklonu dávat pouze tehdy, když jsme sami dostali, a rozněcuje touhu stávat se, ve spojení s Ježíšem, lámaným chlebem a krví prolitou pro bratry.

Řekl Svatý otec ve své promluvě, jejíž PLNÉ ZNĚNÍ najdete ZDE

Po společné modlitbě Anděl Páně, obrátil papež František pozornost k aktuálním událostem v církvi a ve světě:

„Včera byla v Neapoli prohlášena za blahoslavenou sestra Marie Ukřižovaná od Božské lásky, občanským jménem Maria Gargani, zakladatelka sester Apoštolek nejsvětějšího Srdce. Tato duchovní dcera Otce Pia byla pravou apoštolkou v oblasti školství i ve farnosti. Kéž její příklad a přímluva povzbuzuje její duchovní dcery i všechny vychovatele.“ – řekl Svatý otec a vybídl k potlesku na pozdrav nové Blahoslavené.

Papež pak apeloval na dialog a mír v Nikaragui, kde v posledních dnech došlo k vyhrocení střetů mezi vládou a celospolečenským hnutím usilujícím o sociální a demokratické změny. Při represích v minulém měsíci zahynulo 63 lidí, mezi nimi mnoho studentů, a více než 400 lidí bylo zraněno. Místní církev, která se donedávna angažovala v dialogu se sandinistickou vládou, po násilnostech přerušila vyjednávání a postavila se na stranu demonstrantů.

„Připojuji se ke svým bratřím biskupům v Nikaragui, abych vyjádřil bolest nad vážnými násilnostmi s mnoha mrtvými a raněnými, kterých se dospustily ozbrojené skupiny při potlačování sociálních protestů. Modlím se za oběti a jejich rodiny. Církev je vždy pro dialog, ten však vyžaduje skutečné úsilí o respekt ke svobodě a především k životu. Modlím se, aby ustalo veškeré násilí a byly zajištěny podmínky k co nejrychlejšímu obnovení dialogu.“

Svatý otec na závěr pozdravil skupiny poutníků z různých míst světa a zvláštní pozdrav adresoval věřícím, kteří spolu s bergamským biskupem slaví v Sotto il Monte připomínku smrti sv. Jana XXIII. „Kéž putování ostatků tohoto lidmi tolik milovaného papeže bergamským krajem vzbudí ve všech velkorysé odhodlání k dobrému,“ dodal papež František.

Johana Bronková

Copyright © 2003-2024 česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.