Indická národní komise pro ženská práva žádá zrušení svátosti smíření

30.7.2018 

Dillí. Indická národní komise pro práva žen doporučila místní vládě zrušení svátosti smíření v celé zemi. Tímto způsobem chce zabránit obtěžování a vydírání, kterého se katoličtí kněží údajně dopouštějí na ženách. Předseda Indické biskupské konference, kard. Oswald Gracias, v neděli odpověděl tiskovým prohlášením, které publikovaly všechny sdělovací prostředky. „Když jsem si o tomto návrhu přečetl, šokovalo mne to“, prohlašuje kardinál Gracias. „Jedná se totiž o požadavek, který prozrazuje naprostou nevědomost o povaze, významu, posvátnosti a důležitosti svátosti pokání pro celý náš národ. Zároveň se zde ignorují velice přísné zákony katolické církve v oblasti prevence pohlavního zneužívání“.

Národní komise pro ženy pracuje při indické vládě a jejím úkolem je formulovat politická opatření a akční plány na podporu indických žen. V minulém týdnu vystoupila s prohlášením, ve kterém se dožaduje zákazu katolické zpovědi, protože tento úkon by mohl vést k vydírání žen. Předsedající komise, Rekha Sharma, uvedla, že „kněží vyvíjení na ženy tlak, aby se jim svěřily s jejich tajemstvími“. Indická vládní komise svůj požadavek zdůvodňuje dvěma epizodami sexuálního obtěžování v katolické církvi, ke kterým došlo ve státech Kerala a Paňdžáb. V jednom případě se jedná o biskupa paňdžábské diecéze Jalandhar, mons. Franca Mulakkala, obviněného ze znásilňování keralské řeholnice v letech 2014-2016. V jiném jsou čtyři kněží syrsko-malankarské církve obžalováni z obtěžování a vydírání jedné farnice. V prvním případě ovšem existuje podezření, že řeholnice jednala z osobní msty; v druhém teprve probíhá vyšetřování a dva ze čtveřice obviněných kněží byli propuštěni na kauci.

Podle kardinála Graciase, citovaného agenturou Asianews, by „zákaz zpovědi přímo porušoval náboženskou svobodu, zaručenou indickou ústavou. Miliony lidí po celém světě v běhu staletí dosvědčily duchovní prospěch, který čerpají z této svátosti, a milost, odpuštění a pokoj, jež zakoušejí po jejím vykonání. Doufám proto“, dodává indický kardinál, „že vláda bude ignorovat tento absurdní nárok zmíněné komise“. Předseda indické biskupské konference poté upozorňuje na mnohé další otázky, dotýkající se ženské sféry, kterým by se měla komise raději věnovat, namísto vměšování se do náboženské problematiky, v níž se jí nedostávají základní znalosti, a to počínaje emancipací žen a formováním jejich schopností přes prevenci domácího násilí po organizaci resocializačního systému v indické společnosti. „Katolická církev“, uzavírá kard. Gracias, „usiluje o rozvoj ženy ve společnosti a je ochotna v tom spolupracovat jak s národní komisí pro ženy, tak s jinými institucemi“.

Jana Gruberová

Copyright © 2003-2024 česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.