Nesmíme se poddat démonům války, vzkazuje papež na mezináboženské setkání

15.10.2018 

Vatikán. „Je naléhavé vypracovat společnou paměť, která by zacelila minulé rány, a tkát osnovu budoucího mírového soužití“, píše papež František biskupovi středoitalské Boloni, která letos hostí mezináboženské setkání za mír, organizované každoročně komunitou Sant´Egidio. Po dvaatřiceti letech od modlitby za mír v Assisi, na kterou Jan Pavel II. pozval tehdejší náboženské představitele, se třídenní schůzka (14.-16.10.) zaměřuje na otázky míru skloňované z různých hledisek – od odzbrojení a řešení konfliktů přes problematiku chudoby a migrací až po hodnotové směřování Evropy, kterou nelze zredukovat na finance a jednotnou měnu.

Pokud se náboženství neubírají cestami míru, popírají sama sebe

„Nemůžeme se podrobit válečným démonům, teroristickému šílenství a podvodné síle zbraní, požírajících život. Nelze dopustit, aby se lidí zmocnila lhostejnost a učinila z nich spoluviníky onoho strašlivého zla, kterým je válka, za jejíž krutost platí především ti nejchudší a nejslabší. Nemůžeme se vyhnout své odpovědnosti věřících lidí, kteří jsou v dnešní globalizované vesnici ještě více povoláni k tomu, aby jim záleželo na blahu všech lidí a nespokojovali se s dosažením vlastní vyrovnanosti. Pokud se náboženství neubírají cestami míru, popírají sama sebe. Přísluší jim budování mostů ve jménu Toho, který neúnavně spojuje nebe se zemí. Naše rozdíly nás proto nesmí stavět do kontrastu, neboť srdce skutečně věřícího člověka vyzývá stále a všude k otevření společných cest“, napsal papež stovkám náboženských představitelů, shromážděným v Boloni a upozornil zejména na co nejširší zapojení mladých lidí do mírového úsilí. „Katolická církev si v těchto dnech klade otázky o mladé generaci, která mnohdy ještě nezažila mír a neví, co je to důstojný život. Jako věřící nemůžeme zanedbat silné volání po míru, které vychází z mladých srdcí, a po společném utváření budoucnosti, která jim náleží. Je proto důležité stavět mosty mezi generacemi, po kterých budeme kráčet ruku v ruce a navzájem si naslouchat“, vyzývá římský biskup.

Al Tájib: Náboženství nenesou vinu za krev, prolévanou jejich jménem

Kromě papežova poselství zazněly při inauguraci boloňského setkání příspěvky zakladatele komunity Sant´Egidio, Andrey Riccardiho, vrchního francouzského rabína Haima Korsii, syrsko-pravoslavného patriarchy Ignatia Aphrema III. a vrchního imáma káhirské univerzity Al-Azhar, Ahmada Al Tájiba. Tento nejvyšší představitel sunnitského islámu prohlásil, že „náboženství nenesou vinu za krev, prolévanou jejich jménem“. Zároveň kritizoval „politiku rasové diskriminace a bezostyšné užití síly k podmanění druhého člověka pouze kvůli tomu, že se odlišuje“. Předseda Evropského parlamentu Antonio Tajani při zahájení boloňské konference odsoudil „soustředný útok na Evropu, a to jak z Východu, tak ze strany některých amerických lobby, které mají zájem na ovládnutí vnitřního evropského trhu“.

 

Jana Gruberová

Copyright © 2003-2024 česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.