Evropští biskupové uctili oběti I. světové války

26.10.2018 

Ypry. Ve vlámských Yprách probíhá podzimní plenární zasedání Komise evropských biskupských konferencí (COMECE, 24. – 26. října). Jeho účastníci zahájili setkání poctou obětem I. světové války, od jejíhož ukončení letos uplynulo sto let.

Ypry vstoupily do dějin smutným prvenstvím v užití chemických zbraní za I. světové války, nejprve chlóru a posléze také hořčičného plynu, který Němci užili proti kanadským oddílům a který byl nazván yperit právě podle vlámského města. V Yperském oblouku se odehrály také čtyři velké a krvavé bitvy. Tragické kapitoly těchto událostí popisuje v románu “Na západní frontě klid” Erich Maria Remarque.

Evropští biskupové sdružení v COMECE připomněli oběti světového konfliktu při mši v katedrále sv. Martina za účasti dětí a studentské mládeže. “Před sty lety tady nebylo nic, všechno bylo zničeno. Kolem dokola zbývaly jen sutiny a destitisíce mrtvých, mnozí z nich velmi mladí,”připomínal ve svém kázání mons. Jean Kockerols, pomocný biskup z Bruselu. “Mír je závazek, poslání a přání,” vysvětloval nejmladší generaci biskup. “Pokoj se pěstuje odmítáním lhostejnosti a pozorností k potřebám druhého člověka, úsilím poznat druhého, ctít ho a mít ho rád. Kde je láska, tam je místo pro odpuštění a smíření. Mír je Boží dar. Když se o něj snažíme, jsme silnější,” znělo yperskou katedrálou.

Vzpomínkový den pokračoval ekumenickou modlitbou v anglikánském kostele sv. Jiří, kde je na památníku vyryta známá báseň “In Flanders Fields” (Na flanderských polích) od kanadského vojenského lékaře, podplukovníka Johna McCraea. V přilehlých prostorách vyrábějí dobrovolníci více než 13 tisíc vlčích máků, podle tradice jediných květin schopných vyrůst na bitevních polích, jak připomíná zmíněná báseň. 11. listopadu, ve výroční den podpisu příměří z Compiègne, které znamenalo ukončení bojů na západní frontě a dodnes se slaví jako Den válečných veteránů (Remembrance day), ozdobí hroby padlých a pamětní desky. Biskupové symbolicky přidali ruku k dílu dobrovolníků a poté se odebrali položit květiny na vojenské hřbitovy, německý Landgemark a hřbitov Comonwealthu Tyne Cot, největší pohřebiště vojáků I. světové války, s množstvím anonymních náhrobků, označených náspisem Known unto God, k poctě těch, jejichž jména zná jen Bůh.

Na yperské radnici italský biskup Mariano Crociata, místopředseda Comece zastupující arcibiskupa Jean-Clauda Hollericha, který se účastní biskupské synody ve Vatikánu, připomněl ještě jednou tragické prvenství tohoto města sbratřeného s Hirošimou právě skrze “použití chemie smrti”. “Katolická církev podporuje evropský projekt jako nástroj míru na starém kontinentu a ve světě. Aby tento přínos zůstal efektivní, je však nutné zachovat paměť. Tyto připomínky a vědomí minulého utrpení mají zásadní důležitost, chceme-li předejít tomu, aby se násilí a smrt do Evropy vrátily,” zdůraznil mons. Crociata.

Posledním zastavením k poctě obětí I. světové války bylo položení věnce u Menen Gate, brány, kterou britští vojáci pochodovali na frontu, často vstříc smrti. Jejich téměř 55 tisíc jmen (54 896) je dnes vyryto do jejích zdí.

“U příležitosti 100. výročí ukončení Velké války – čteme v oficiálním prohlášení – se biskupové COMECE obracejí ke všem lidem dobré vůle s výzvou ke společné práci na šíření dialogu, který klíčový pro projekt míru Evropské unie, při zachování různorodosti evropské historické paměti. Je to výzva vycházející přímo z Yper, dějiště některých z nejponurejších a nejkrutějších epizod tohoto konfliktu.”

Johana Bronková

Copyright © 2003-2024 česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.