Papež věnoval Brazilcům sochu Ježíše jako bezdomovce

19.11.2018 

Brazílie. V Brazílii roste počet bezdomovců a lidí žijících v situaci krajní nouze. Je to bezprostřední následek hospodářské krize, do níž se propadl tento největší stát Latinské Ameriky. Oslavy Světového dne chudých proto mají v této zemi zvláštní význam. V mnoha kostelech se slavily mše svaté za chudé nebo bohoslužby Slova, v místech, kde se nedostává kněží, doprovázené charitativními akcemi na pomoc nejchudším a bezdomovcům. Před katedrálou v Riu de Janeiru kardinál Orani Tempesta odhalil sochu Ježíše jako bezdomovce. Věnoval ji papež František, jako projev uznání pro množství charitativních děl vedených touto arcidiecézí. Postava v životní velikosti představuje Ježíše jako bezdomovce ležícího na lavičce pod tenkou, krátkou přikrývkou nedosahující k holým zraněným chodidlům. „Socha nás vybízí, abychom hleděli na lidi žijící na ulicích jako na své bratry a sestry, abychom v chudých a bezdomovcích viděli Krista trpícího ve světě,“ podotýká farář katedrály v Riu, P. Cláudio dos Santos.

Vůbec nejaktivnější v pomoci chudým lidem je v Brazílii nová komunita nazvaná „Shalom“. Vznikla v roce 1982 v hlavním městě brazilského státu Ceará a dnes čítá 8 tisíc členů. U příležitosti Světového dne chudých zorganizovala návštěvy vězňů a útulků pro bezdomovce. Její členové se vypravili také za pacienty do nemocnic či do ústavů pro léčbu alkoholiků a drogově závislých. Dobrovolníci nabídli kosmetické služby nebo lékařské konzultace, k dispozici byli rovněž kněží, nejen ke svátosti smíření, ale také k rozhovoru, duchovní radě či společné modlitbě, dodává polský misionář P. Zdzisław Malczewski TChr.

Brazílie navzdory rozvoji posledních let zůstává nadále zemí s hlubokými sociálními a ekonomickými nerovnostmi na všech úrovních lidského života. Podle Brazilského geograficko-statistického institutu žije 50 milionů Brazilců pod úrovní sociálního minima, což představuje více než čtvrtinu populace (25,4%).

Johana Bronková

Copyright © 2003-2022 česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.