Vězni ze severní Itálie darovali papeži vánoční stromeček

22.11.2018 

Vatikán. Nejenom na Svatopetrském náměstí se již za dva týdny rozzáří vánoční strom, nýbrž také Dům svaté Marty, kde sídlí papež František, ozdobí menší vánoční stromečky. Ten pro papeže je darem vězňů ze severoitalského Pordenone.

Příští pondělí do Vatikánu dorazí dalších padesát stromků z téže severoitalské provincie, které věnovaly tamní firmy a instituce.

Nechybí ani stromek pro emeritního papeže Benedikta XVI., který připutuje do kláštera Mater Ecclesiae ve Vatikánských zahradách. Na tomto daru se kromě Průmyslového svazu kraje Pordenone podílely rovněž tamní řeholnice z řádu Navštívení Panny Marie. Hlavní vánoční strom byl dopraven na náměstí sv. Petra dnes ráno a bude svítit od 7. prosince do 13. ledna. Zároveň pod ním vzniká pískový betlém z benátského Jesola, který z navezeného materiálu utvářejí tři sochaři, Rus Ilja Filimoncev, Holanďanka Susanne Ruselerová a Čech Radovan Živný.

Dodejme, že tradici vánočního stromu zavedl sv. Jan Pavel II. v roce 1982, který v onom roce dostal strom darem od polského zemědělce spolu s dopravou až do Říma. Od té doby již plných 36 let vánoční strom každoročně pochází z jiného evropského regionu.

Jana Gruberová

Copyright © 2003-2024 česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.