Papež technokratům: Uvažujte nad otázkami, které kladou děti

11.2.2019 

Vatikán. „Není-li dobro společné, není opravdové,“ vzkázal papež účastníkům sympozia zvaného Světový vládní summit (World Government Summit), pořádaný v těchto dnech (10.-12. února)  v Dubaji. Setkávají se zde odborníci humanitních i technických odvětví, představitelé státních i mezinárodních institucí, akademici i politici, přibližně 4000 lidí ze 150 zemí světa. Setkání věnované technokracii organizují každoročně  od roku 2015 Spojené arabské emiráty.

Papež oslovil letos poprvé jeho účastníky ve videoposelství, které bylo promítnuto v neděli odpoledne při slavnostním zahájení. Vrací se v něm ke své nedávné návštěvě ve Spojených arabských emirátech, kde se mu dostalo „vřelého přijetí“. Papež František poznamenává, že „se setkal s moderní zemí, která se dívá do budoucnosti, ale nezpomíná na kořeny“, oceňuje její „snahu tlumočit do skutků a konkrétních iniciativ slova tolerance, bratrství, vzájemný respekt a svoboda, a vyjadřuje přání, aby „mnohé další pouště ve světě mohly rozkvést“ tak, jako to viděl v Abú Dhábí.

Myslím, že je to možné, ale jedině budeme-li růst společně, bok po boku, v otevřenosti a respektu, s ochotou brát na sebe problémy všech, jimiž jsou v globální vesnici problémy každého. Myslím na vás a vaše snažení v těchto dnech, kdy řešíte zásadní témata politiky, ekonomického rozvoje, ochrany životního prostředí, uplatnění technologií. Přeji vám, aby základ vaší reflexe tvořila ani ne tak otázka, »jak využít nejlepší příležitost?«, nýbrž »jaký typ světa chceme společně vybudovat?«. Tato otázka nás nutí pracovat spíše s myšlenkou na národy a lidi než na kapitály a ekonomické zájmy. Netýká se bezprostředně zítřka, nýbrž budoucnosti a odpovědnosti, která na nás leží, totiž abychom tento náš svět předali těm, kteří přijdou po nás, a zachovali jej před ekologickým úpadkem a ještě dříve před tím morálním.“

„Vskutku není možné mluvit o rozvoji, který by byl udržitelný bez solidarity – pokračoval papež citací z encykliky Laudato si´ (159). Mohli bychom dokonce říci, že není-li dobro společné, není opravdovým dobrem.“

Patrně jako nikdy dříve je nyní třeba přemýšlet a jednat v opravdovém dialogu s druhým, protože bez druhého neexistuje budoucnost ani pro mne. Přeji vám, abyste ve svém počínání začínali od lidských tváří, vnímali volání národů i nemajetných a uvažovali nad otázkami, které kladou děti.“

Řekl Svatý otec účastníkům globálního sympozia o technokracii v Dubaji a vyprošoval Boží požehnání jejich úsilí o spravedlivější a více prosperující svět pro všechny.

Milan Glaser

Copyright © 2003-2024 česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.