Petrův nástupce: Stát má hájit přirozené právo

18.3.2019 

Vatikán. Postní doba je po výtce časem duchovního boje, což nás podněcuje, abychom svou službu věcem veřejným nečinili z pouhé setrvačnosti a nepoddávali se nešvarům, s nimiž se kolem sebe setkáváme, řekl dnes papež František zaměstnancům italského účetního dvora. Obdobně jako v jiných zemích s tradicí římského práva tato státní instituce, sídlící v Římě, vykonává pravomoc v účetních záležitostech.

„Tento institut Italské republiky ztělesňuje tutéž etiku, které podléhá fungování státu, jehož „úkolem je hájit a podporovat obecné blaho“ (Evangelii gaudium, 240). Účetní dvůr totiž vykonává nezbytnou službu obecnému dobru, usměrňovanou spravedlností. Obecné blaho zde není jakýsi ideologický či výlučně teoretický koncept, nýbrž skutečnost, provázaná s všestranným rozvojem všech občanů, již lze realizovat jedině tehdy, pokud přihlédneme k celistvé důstojnosti člověka. Z toho důvodu je tedy stát se všemi svými složkami povolán k tomu, aby hájil přirozené právo člověka, jehož uznání je podmínkou k existenci právního státu. Dobro člověka, vždy chápaného v jeho vztahovém a komunitním rozměru, má proto tvořit základní měřítko pro všechny orgány a programy v rámci státu.“

Tentýž princip ovšem platí při moudrém výkonu velice delikátního úřadu soudního účetního, pokračoval římský biskup. Kromě vysoké profesionality a specializovanosti se tu požaduje osobní čestnost, výrazný smysl pro spravedlnost a velkorysá oddanost institucím a společenství.

„Při výkonu této úlohy může věřící soudce nacházet pomoc ve vztahu k Bohu. Nevěřící soudce se namísto k transcendentu bude vztahovat k sociálnímu tělu, což má jiný význam, ovšem obnáší tentýž mravní závazek.“

Přísný dohled na státní výdaje brání pokušení, které se často vyskytuje u lidí v politických a správních funkcích a vede je k nečitelnému nakládání se zdroji, pramenícímu z klientelismu a snahy o dosažení volebního úspěchu. V této souvislosti papež upozornil na korupci, která, jak řekl, těžce poškozuje sociální tkanivo jak na etické, tak na hospodářské rovině. Navzdory iluzi rychlých a snadných výdělků totiž ve skutečnosti všechny ochuzuje a navíc podlamuje důvěru vůči celému systému, jeho průhlednost a věrohodnost. Korupce uráží lidskou důstojnost a tříští veškeré krásné ideály, poznamenal František a poukázal na kontrolní funkci účetních dvorů, které jsou podle jeho mínění platným nástrojem při prevenci ilegality a zneužití politické moci.

„Jednotliví zaměstnanci státní správy by ze své strany měli vnímat stále větší odpovědnost za transparentní a poctivou práci, kterou přispívají k důvěryplnému vztahu mezi občanem a institucemi, jehož rozklíženost je jedním z nejzávažnějších projevů krize, jíž prochází demokracie. Rigorózní kontrola výdajů ze strany účetních soudů a na druhé straně korektní a čiré jednání veřejných představitelů mohou zbrzdit zmíněné pokušení, jehož vinou se zdroje spravují neuvážlivě a klientelisticky. Obecné statky jsou hodnotou, kterou je nutné bránit ku prospěchu všech občanů, zejména těch nejchudších. Pokud se stát setká s jejich nezodpovědným využitím, je povolán k výkonu nepostradatelného dozorčího úřadu a náležitému postihu protizákonného jednání.“

V závěru Petrův nástupce vyzval soudce účetního dvora, aby v postní době upřeli zrak na Krista, Mistra a svědka pravdy a spravedlnosti. Podotkl, že jeho slova jsou nevyčerpatelným pramenem, z něhož vyvěrá inspirace pro všechny lidi, kteří se věnují službě obecnému blahu.

„Postní doba je po výtce časem duchovního boje, doba „duchovního závodění“. Podněcuje nás to, abychom svůj osobní život a službu věcem veřejným neprožívali nečinně a nepoddávali se nešvarům, s nimiž se kolem sebe setkáváme. Ježíš Kristus nás pobízí, abychom zlu vzdorovali otevřeně a šli ke kořenům každého problému. Učí nás, abychom za tento boj osobně platili, nikoli snad kvůli tomu, že bychom bažili po ctižádostivém heroismu či netajeném protagonismu, nýbrž v pokorné houževnatosti člověka, který pokračuje ve své, častokrát skryté, práci a odolává vnějším tlakům, které na něj svět neopomíjí vyvíjet.“

Svěřuji vás sv. Josefovi, „spravedlivému muži“, a žehnám vaší práci, loučil se papež František s tisícovkou zaměstnanců italského účetního dvora a jejich rodinných příslušníků, které dnes přijal v aule Pavla VI.

Jana Gruberová

Copyright © 2003-2024 česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.