Kardinál Sarah: Dnešní krize je krizí víry

18.3.2019 

Vatikán. Nebojme se to říci: Církev dnes potřebuje hlubokou reformu, k níž dojde skrze naše obrácení, říká kardinál Robert Sarah. Prefekt Kongregace pro bohoslužbu a svátosti vstoupil do debaty na téma současné krize církve. Nahlíží ji z perspektivy obyčejných věřících a velikých zástupů věrných kněží. Stále další odhalování lidských slabostí v církvi otřásá vírou katolíků a vrhá stín podezření na duchovenstvo. Kardinál Sarah chce navrátit důvěru a pokoj. „Nepoddávejte se pochybnostem, vytrvejte při učení církve, buďte vytrvalí v modlitbě; v církvi bude vždy dost světla pro každého, kdo hledá Boha,“ píše africký kardinál.

Současnou krizi však nebere na lehkou váhu. To, co se děje, vnímá ve velmi radikálních kategoriích, po vzoru papeže Františka. Skandály, které vycházejí najevo, vidí prizmatem Jidášovy zrady. Je to zrada, která se naplňuje dnes, ale připravena a způsobena byla mnoha jinými zradami, méně viditelnými, subtilnějšími, ale rovněž hlubokými. Opustili jsme modlitbu a vrhli jsme se do proudu aktivismu, píše kardinál Sarah. Stydíme se za Ježíše, Jeho zjevení a morální učení. Abychom se zablýskli před světem, zpochybnili jsme zjevenou pravdu a zbavili jsme morálku jejího významu. Někteří kněží si osobují právo na soukromý život, jiní se posouvají tak daleko, že chtějí mít právo na homosexuální chování, pokračuje kardinál Sarah.

Jádro krize je podle něho především duchovního rázu, je krizí víry. Ďábel nicméně usiluje o to, abychom se snažili řešit krizi výlučně jako problém lidské instituce. „Jestli chceš pozvednout církev, padni na kolena,“ píše prefekt vatikánské kongregace a zdůrazňuje, že právě modlitba musí být první odpovědí na dnešní situaci. Takovouto krizi totiž nelze překonat lidskými silami.

Kardinál Sarah o tom píše v předmluvě k novému knižnímu rozhovoru, který se objeví tuto středu (20. března) ve francouzských knihkupectvích pod názvem Le soir approche et déjà le jour baisse (Připozdívá se a den se už nachýlil - Lk 24,29). Prefekt Kongregace pro bohoslužbu a svátosti jej označuje za „křik své duše“. „Již zanedlouho stanu před Věčným soudcem. Co Mu řeknu, pokud vám nepředám pravdu, kterou jsem sám obdržel? My biskupové se musíme chvět při pomyšlení na své mlčení, které na nás svaluje vinu, na mlčení, které nás činí spoluviníky, na mlčení, kterým jsme se chtěli připodobnit světu,“ píše kardinál Robert Sarah.

V úvodu ke své nové knize poukazuje také na zvláštní roli lásky k Petrovu nástupci. Nikoli bezdůvodně dedikuje knihu dvěma papežům: Benediktu XVI. a Františkovi.

Johana Bronková

Copyright © 2003-2024 česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.