Kardinál Becciu o ekvipolentní beatifikaci polsko-litevského řeholníka

8.6.2019 

Vatikán. Augustiniánský bratr Michał Giedrojć byl záhy po své smrti vzýván jako patron nemocných a sakristán. Narodil se na Litvě kolem roku 1420 a zemřel o pětašedesát let později v polském Krakově. Právě tam dnes církev potvrdila dlouhodobou úctu k tomuto řeholníkovi při obřadu takvzané ekvipolentní beatifikace. Vedl jej prefekt Kongregace pro svatořečení, kard. Angelo Becciu:

„Je to poněkud zvláštní forma beatifikace, která spočívá v oficiálním církevním uznání úcty, kterou již lid různými způsoby vyjadřoval. Tato úcta se ovšem musí vázat k období předcházejícímu roku 1534, kdy byla zavedena nová pravidla pro uznávání blahoslavených. V případě Michała Giedrojće vydal papež František v listopadu loňského roku dekret, kterým potvrzuje dlouhodobou úctu, ab immemorabili, tedy od nepaměti. Benedikt XIV. ve svém díle „De Servorum Dei Beatificatione et Beatorum Canonizatione“ vypočítává tři prvky pro tento případ beatifikačních procesů. Kromě již zmíněné dlouhodobé úcty to jsou trvalé a všeobecné doklady důvěryhodných historiků o ctnostech či o mučednictví kandidáta a nepřerušená pověst o zázracích učiněných na jeho přímluvu. Michał Giedrojć těmto měřítkům plně vyhovuje – úcta k němu je doložena před rokem 1500, k jeho hrobu nepřetržitě proudí poutníci, kteří jej uctívají a považují za blahoslaveného. Hmatatelným důkazem této úcty byla stavba oltáře nad jeho hrobem. Boží lid jej blahořečil a papež tuto skutečnost zpečetil.“

Můžete nám přiblížit život a víru tohoto blahoslaveného?

„Tohoto blahoslaveného miluje polský i litevský národ, a proto se beatifikace slaví v Krakově, ovšem také za účasti litevských biskupů. Najdeme v něm všechny typické ctnosti, tedy ctnosti lásky. Byl znám jako člověk, který sdílel s chudými i trochu peněz, které měl. Šířil kolem sebe pokoj a vyrovnanost, povzbuzoval lidi, aby důvěřovali Bohu. Projevoval lásku k Bohu i bližnímu a také velikou úctu k Ukřižovanému, jehož uctíval u paty kříže ve společenství s Marií. To jsou základní pilíře jeho života, který lidi ohromoval a udivoval natolik, že se pověst o jeho svatosti udržela po celá staletí.“

Říká prefekt Kongregace pro svatořečení.

 

Jana Gruberová

Copyright © 2003-2024 česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.