Nobelova cena je znamením naděje, říká etiopský biskup Ghebreghiorghis

14.10.2019 

Addis Abeba. Udělení Nobelovy ceny za mír etiopskému premiérovi Abyimu Ahmedovi Alimu vyvolalo všeobecně kladnou reakci. Pro naše mikrofony je komentuje biskup etiopského Imdibiru, františkán Musié Ghebreghiorghis:

„Jako Etiopany nás velmi těší, že byla Nobelova cena za mír udělena právě našemu premiérovi, který zemi vládne půldruhého roku a dělá to moc dobře. Etiopie prošla tíživými momenty. Jakmile Abyi Ahmed nastoupil do úřadu, vzbudilo to velké naděje na lepší život. Slávu mu provolávalo také mezinárodní společenství. Cenu dostal za své mírové úsilí ve vztahu s Eritrejí, proti které Etiopie bojovala v bratrovražedné válce. Abyimu Ahmedovi se během jediného měsíce podařilo přinést mír – hranice byly zavřené, nyní se otevřely, obchod pozastaven, dnes se opět obnovil. Premiér se zasadil rovněž o mír v Jižním Súdánu, Somálsku a sousedních zemích. Považujeme ho za proroka vyslaného Pánem. V etiopsko-eritrejské válce zemřelo mnoho mladých mužů, ještě více jich uprchlo z vlasti a mnozí zemřeli cestou, na poušti anebo na moři. Eritrea se naprosto vydělila z mezinárodního společenství. Je to tragická situace, která se jistě zapíše do dějin.“

Jaké je postavení katolické církve v Etiopii?

„Katolíci jsou v menšině, tvoříme 0,7 % populace, tedy zhruba 700 tisíc lidí. Navzdory tomu odjakživa provozujeme asi čtvrtinu sociální činnosti v celé zemi. Například na poli výchovy a vzdělání, kde spravujeme množství škol. Samozřejmě se přitom obracíme na všeobecnou církev a dostáváme pomoc z Evropy i Ameriky. Stejně tak působíme ve zdravotnictví. V mé diecézi například máme čtyřicet škol, devět zdravotních středisek a dvě nemocnice. Spolu s různými sdruženími podporujeme zapojení žen do zemědělské práce a musím říci, že v tomto ohledu nám nikdy nechyběla pomoc mezinárodního společenství navzdory světové hospodářské krizi. Ze zemědělství v Etiopii žije 95% obyvatelstva, a proto je důležité podporovat tento sektor, na kterém vše závisí.“

Prožíváme mimořádný misijní měsíc. Co to znamená pro církev v Etiopii?

„Pro nás se jedná o probuzení misijní činnosti. Myslím, že vyhlášení tohoto měsíce byla šťastná volba, protože evangelium mohou šířit nejenom kněží, jáhni a katechisté, ale skutečně všichni pokřtění. Prakticky to sledujeme v naší každodenní zkušenosti – například do naší diecéze přijíždí mnoho dobrovolných pracovníků z různých kontinentů, kteří jsou sice pokřtění, ale možná plně nevěří, anebo náleží k jiným náboženstvím. Když si všimnou, že v zemích třetího světa jsou lidé dosud velice zbožní, chodí do kostela, modlí se a usilují o duchovní život, přitahuje je to a nově prožívají také vlastní víru.“

Říká biskup etiopské diecéze Imdibir, mons. Musié Ghebreghiorghis.

Jana Gruberová

Copyright © 2003-2024 česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.