Papež jmenoval nového velitele vatikánské stráže

15.10.2019 

Vatikán. Velitele vatikánské stráže a ředitele vatikánských bezpečnostních služeb a civilní obrany, který se v pondělí vzdal svého mandátu, nahradí jeho dosavadní zástupce, ing. Gianluca Gauzzi Broccoletti. Do úřadu jej dnes jmenoval papež František.

Nový velitel papežovy ochranky se narodil v roce 1974 v Umbrii a vysokoškolský titul získal v oboru bezpečnosti a civilní obrany na římské univerzitě La Sapienza, odbornou kvalifikaci si pak průbězně doplňoval v rámci mnoha kurzů, seminářů a stáží v různých složkách italské i mezinárodní policie. Je ženatý a má dvě děti. Do sboru vatikánské stráže nastoupil roku 1995 a více než deset let (1999-2010) se staral o kybernetickou bezpečnost Svatého stolce a vatikánského státu. V roce 2010 byl přemístěn do bezpečnostní centrály, kde postupně stoupala jeho odpovědnost na odpovídajících úředních úrovních a narůstala obeznámenost se zvláštním sekretariátem Svatého otce, představenými Governatorátu městského státu Vatikán a státním sekretariátem Svatého stolce. Postupem let mu byla svěřována interní důvěrná vyšetřování, vyžadující vysokou profesionalitu a kompetenci.

Gianluca Gauzzi Broccoletti doprovázel Svatého otce na četných apoštolských cestách a pastoračních návštěvách v Itálii. Koordinoval letní pobyty sv. Jana Pavla II. a emeritního papeže Benedikta XVI. v Castel Gandolfu a zajišťoval technologickou bezpečnost při posledních dvou konkláve (2005, 2013). Předchozí velitel vatikánské stráže jej opakovaně vysílal jako delegáta na jednání s římským magistrátem a italskými policejními složkami v souvislosti s významnými církevními událostmi, které předpokládají papežovu přítomnost.

Jana Gruberová

Copyright © 2003-2022 česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.