Papež není liberální, nýbrž radikální – říká kardinál Kasper

22.2.2020 

Berlín. “V exhortaci Querida Amazonia zůstal papež naprosto věrný sám sobě. Ti, kdo ho skutečně poslouchali a neprojektovali do něho pouze svá zbožná přání, si toho mohli povšimnout už dávno,” tvrdí na stránkách německého deníku Frankfurter Allgemeine Zeitung z 21. února kardinál Walter Kasper. Kritizuje rovněž průběh reforem v Německu. Jak dodává, papež “je reformátor, ale nikoli liberální, nýbrž radikální; je radikálně evangelijním papežem v původním smyslu tohoto slova”. Z Berlína referuje korespondent Vatikánského rozhlasu Tomasz Kycia.

Někdejší předseda Papežské rady pro jednotu křesťanů napsal, že “v Německu udělali všechno proto, aby vyvolali dojem, že papež chce zrušit celibát. Vydědili ubohé amazonské křesťany a přetvořili amazonskou synodu v předchůdce vlastní synodální cesty ve shodě s přesvědčením, že německost uzdraví svět. Kdo se pak diví, že v Římě zvoní alarm?” – ptá se kardinál Kasper.

“Svaz katolických žen si střelil vlastní gól, když vynucoval z Říma odpověď prostřednictvím ohlašování jáhenství žen jako předstupně pro jejich budoucí kněžské a biskupské svěcení,” pokračoval německý kardinál a varoval, že kdo v nedokonalém světě i v církvi chce všechno nebo nic, obvykle nedostane nic. “Kněžství žen vypadlo z agendy, v níž ve skutečnosti nikdy nebylo,” dodal a poznamenal, že rovněž diakonát žen se ukázal ve dvou odborných komisích jako komplikovaný a kontroverzní a je málo pravděpodobné, že by třetí komise něco změnila. “Nicméně Querida Amazonia je okouzlující a zřetelně ukazuje, že v budoucnosti bude a musí být daleko více různých vedoucích pozic pro ženy,” poznamenává kardinál.

Pokud jde o celibát dodává, že přetrvání církve od něho neodvisí. “Papež František vychází z předpokladu, že pokud se o něm diskutuje už tisíc let, může se v tom pokračovat také ve třetím tisíciletí.”

Johana Bronková

Copyright © 2003-2024 česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.