Indičtí katolíci pečují o důstojný pohřeb obětí koronaviru

5.8.2020 

Indie. „Pohřbívání osob, které zesnuly v důsledku pandemie, se změnilo ve vážný společenský problém. Lidé nevědí, co dělat a na koho se obrátit, když jejich drazí zemřou“, prohlásil otec Mathew Navarakkattu, zodpovědný za pastoraci mládeže v indické diecézi Idukki, kde v těchto dnech skupina třiceti kněží a čtyřiceti mladých lidí pečuje o důstojný pohřeb lidí, infikovaných koronavirem, nehledě na jejich náboženskou příslušnost.

Jedná se o skutek milosrdenství, jímž se církev pokouší zmírnit utrpení místní populace, pokračuje indický kněz pro portál Vatican News: “Zhruba padesát lidí prošlo příslušným formačním kurzem, který zorganizovaly místní zdravotnické úřady, a při své práci se budou řídit jejich pokyny. Rádi bychom projevili duchovní blízkost a solidaritu i ve smutném okamžiku smrti”.

Rovněž arcidiecéze Ernakulam-Angamaly, která leží v témže indickém státě Kerala, prostřednictvím charitativní organizace Sahrudaya Samaritans utvořila zvláštní tým pro tyto případy, který již několikrát zasahoval. Další diecéze, která se připojila k tomuto dílu tělesného milosrdenství, je Faridabad, kde dvanáct kněží, deset řeholnic a pětadvacet laiků udílí svátosti umírajícím a stará se o jejich pohřeb. “Dobrovolnickou pomoc nabídlo 250 lidí ze třiceti farností”, vysvětlil koordinátor projektu, o. Julius Job, “ačkoli jsme jich původně hledali zhruba polovinu”. Rovněž arcibiskup Faridabadu, mons. Kuriakose Bharanikulangara, vybídl diecézní kněze, aby pomáhali při pohřbívání farníků. Jak upřesnil, ačkoli jeho výzva platí zejména pro katolíky, arcidiecéze “ochotně rozšíří tuto službu také na stoupence jiných náboženství”.

Jana Gruberová

Copyright © 2003-2024 česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.