Kostel na předměstí Turína se změnil v polní nemocnici

10.11.2020 

Itálie. Z nemocniční kaple sv. Ludvíka v obci Orbassano, kterou lze považovat za turínské předměstí, byly minulý pátek v noci náhle vyneseny lavice a nahrazeny lehátky pro covidové pacienty s mírnými příznaky. “Kostely jsou samozřejmě k dispozici Božímu lidu, lidstvu, takže pokud je něco takového potřeba, nijak mne to nepohoršuje”, komentuje nemocniční kaplan, o. Luciano Gambino. Neskrývá nicméně rozpaky nad tím, jak se dospělo k takovému rozhodnutí.

“Tyto zásahy by bylo třeba dobře připravit. Je možné je uskutečnit, ale my jsme nebyli nijak zapojeni – ani jako vedení zdravotnického zařízení, ani jako duchovní asistenti”, říká severoitalský kněz v rozhovoru pro naše mikrofony. Jak dále zdůrazňuje, vyklizení kostela v noci a okamžité zřízení polní nemocnice bylo možná poněkud neuvážené, vzhledem k tomu, že v kostele není ani dostatek zásuvek, aby se zapojily nezbytné přístroje na monitoring pacientů. “Dobře, zřídila se polní nemocnice, ale od minulého pátku uběhlo už několik dní a zatím tu není jediný pacient”.

Je nutné dodat, že prozatím nejsou známy bližší detaily této operace, ani další osud dvou nemocničních kaplanů: “Kdyby nám alespoň řekli, kam máme odnést vybavení kostela. Přece se nemůžeme vypařit!”, poznamenává druhý z nich, o. Ihor Holynský.

Oba kněží doufají v další možnost nemocniční pastorace, protože na rozdíl od první vlny pandemie si teď více lidí všímá, že existují také duchovní potřeby.

Když tehdy skoro všem kněžím v Turíně řekli, že na covidové jednotky nemají přístup, prostestoval jsem”, vysvětluje o. Gambino. “Nyní lidé více žádají duchovní pomoc, povzbuzení, křesťanskou naději”.

Vzhledem k tomuto novému vědomí se nemocniční kaplané dožadují dalšího pokračování své služby:

“Nemůžeme žít bez lékařů a zdravotních sester, ani bez supermarketu. Člověk ale nezávisí pouze na výsledku klinických vyšetření. Když někdo trpí vážnou nemocí, potřebuje Boha, doprovázení, sdílení velkých životních otázek. Dotýkáme se toho rukou…To, co lidé hledají, je někdy velmi zmatené, ale doufám, že ovoce bude krásné a dobré. Boží milost totiž působí, a to právě v nejtěžších chvílích”,

uzavírá turínský nemocniční kaplan, o. Luciano Gambino.

 

 

Jana Gruberová

Copyright © 2003-2023 česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.