Politické tahy a náboženská svoboda

21.7.2005 

Uplynul už rok od vyhlášení nového zákona o náboženských vyznáních, ale o změnách nebo nápravě zatím není slyšet.Podle komunistické vlády Vietnamu měl ?sloužit na ochranu práv obyvatel bez ať jsou věřící nebo nevěřící.? Místo toho je i nadále odmítáno právo na svobodu vyznání mnoha náboženským komunitám. A registrované církve a společenství stále podléhají tíživé stání kontrole. Praxe se značně liší od oficiálních prohlášení na vyšší úrovni. Pozorovatelé nicméně upozorňují, že na hodnocení změn v náboženské politice je stále ještě brzy. Nový zákon vstoupil v platnost teprve v listopadu loňského roku a osm měsíců je málo na změnu mentality lokálních úředníků, vyškolených v protináboženských schématech.

Ve Vietnamu stojí mimo zákon především mnoho protestantských komunit. Mezi ně patří například memoniti. V červenci loňského roku byl jeden z jejich pastorů uvězněn a v listopadu, už na základě nového zákona, byl odsouzen k třem letům vězení. Rozsudek proti němu a jednomu z jeho spolubratrů byl potvrzen letos v květnu. Ještě horší osud potkal dalšího pastora menonitů. V září minulého roku policie vtrhla do jeho domu, zkonfiskovali soukromý majetek, dům byl spolu s kaplí zapálen a doslova srovnán se zemí buldozerem. Také v posledních měsících pokračovalo zatýkání a násilné akty proti protestantům z etnických menšin žijících ve vietnamských horách. V květnu byl zkonfiskován majetek etnika Hmong a jeho příslušníci byli zbiti.

Náboženské pronásledování dopadá také na vietnamské buddhisty. Pokračuje zatýkání jejich duchovních představitelů. Buddhisté, kteří hráli před komunistickým převratem v roce 1975 hlavní roli ve společnosti, stojí nyní mimo zákon. Jejich nejvyšší představitel je v domácím vězení.

Katolická církev ve Vietnamu podléhá přísné státní kontrole. Nejcitelněji se projevuje při přijímání do seminářů a v biskupských nominacích. Vatikán každoročně musí jednat s vládou o jmenování nových biskupů. Známý katolický disident, P. Thaddeus Nguyen Van Ly byl letos v únoru propuštěn s vězení spolu s osmi tisíci dalšími vězni, v rámci všeobecné amnestie. Těžko ovšem posuzovat toto gesto jako změnu politiky vůči církvi. Nicméně v tom samém měsíci jmenoval Papež nového arcibiskupa Hanoje, Josepha Ngo Quang Kieta a na konci června navštívila Řím delegace vietnamského úřadu pro náboženské záležitosti. Poslední podobná návštěva se odehrála před 13-ti lety. Delegace se zúčastnila obřadů na svátek sv. Petra a Pavla, při nichž vietnamský metropolita dostal pallium. Vietnamští komunisté potřebují v první řadě vyjít z izolace na mezinárodním poli. K tomu by se bezesporu hodily také diplomatické vztahy se Svatým Stolcem. Po návratu z Říma ředitel úřadu pro náboženské záležitosti, Ngo Yen Thi, informoval, že Vatikán je připraven navázat diplomatické vztahy. Podobně se vyjádřil také vietnamský prezident Tran Duc Luong. Podle něho jsou jen otázkou času.

V rámci diplomatických pokusů o zrušení izolace, došlo v červenci také k první návštěvě vietnamského premiéra v USA od obsazení jižního Vietnamu. Premiér Phan Van Khai uvedl v rozhovoru pro Washington Post, že 20 milionů vyznavačů šesti různých náboženství se ve Vietnamu těší právu praktikovat své náboženství. Podle něj žádná náboženská skupina nemá zvláštní privilegia. Skutečnost ovšem jeho slovům nenasvědčuje. Těžko také spoléhat na to, že diplomatické úsilí vietnamských komunistů povede k nápravě situace věřících lidí. Tak se alespoň na poslední kroky vlády dívá profesor semináře z Ho-či-minova města, františkán Guy Marie Nguyen Hong Giao, v rozhovoru pro katolickou agenturu Ucan.

Johana Bronková

Copyright © 2003-2024 česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.