Svatopetrské náměstí zaplnili italští letci

10.12.2003 

V závěru pravidelné středeční katecheze Jan Pavel II. pozdravil poutníky, svěřil je P. Marii naděje a popřál jim, aby se každý připravovali na přijetí Krista, který přichází uskutečnit své království spravedlnosti a pokoje. Kolem půl jedné se pak Svatý otec znovu objevil v okně své pracovny, aby požehnal italským vojenským letcům, kteří přijeli oslavit svou patronku, P. Marii Loretánskou. Nad svatopetrským náměstím, zcela zaplněným modrými uniformami, Jan Pavel II. vyzval letce, aby vždy hleděli na svou patronku jako na vzor a spolehlivou průvodkyni životem.

"Vzývejte ji s důvěrou, ve všech situacích: bude pro vás podporou, útěchou a naději," řekl mimo jiné Svatý otec vojenským letcům.

V Loretu si dnes věřící v čele s arcibiskupem Comastrim při slavné liturgii připomněli přenesení Svatého domku z Nazareta do městečka, které se postupem času proslavilo na celém světě. Současně sloužil v bazilice sv. Petra mši svatou pro italské vojenské letce, vojenský ordinář, mons. Angelo Bagnasco.

Historii Svatého domku z Loreta vysvětluje tamní arcibiskup, Angelo Comastri: "Ví se, že domy v Nazaretu tvořily zpravidla dva prostory. Jedna místnost byla vyhloubena ve vápencové hornině, pro Nazaret typické, druhou tvořily tři stěny, opřené o skálu. Zbožná, ale velmi seriózní tradice říká, že kameny domku byly přeneseny z Nazaretu sem, do Loreta. Lidová zbožnost si vždy představovala let andělů ? a můžeme ji zachovat, protože andělé připomínají plán Boží Prozřetelnosti," říká arcibiskup. "Historická studia a výzkumy však potvrdily, že kameny dospěly do Loreta po dlouhé cestě po moři, se zastávkou na druhém břehu jadranského moře, v Illírii, a pak roku 1294 ? a podle tradice právě v noci mezi 9. a 10. prosincem ? došly do cíle tady, v Loretu a nazaretský domek byl rekonstruován," uvedl arcibiskup Comastri.

P. Maria Loretánská je patronkou letců. Na otázku, jaké poselství jim tento svátek přináší, arcibiskup odpovídá: "Letci jsou spojeni se Svatým domkem v Loretu nejen kvůli prastaré tradici, mluvící o letu andělů, ale zejména kvůli "letu" archanděla Gabriela. Do nazaretského domku přišel Gabriel, poslaný od Boha, aby přinesl radostnou zprávu, největší zprávu: "Počneš syna, porodíš a dáš mu jméno Ježíš." Úkolem letců je tedy přijmout styl letu tohoto archanděla. Z každé mise mají učinit poselství pokoje, aby se na světě stále více šířila radostná zpráva, že Bůh si postavil dům mezi lidmi," vysvětluje arcibiskup Comastri.

Česká sekce RV

Copyright © 2003-2024 česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.