40 000 členů různých církevních bratrstev na zvláštní audienci s Benediktem XVI.

10.11.2007 

Náměstí sv.Petra se v sobotu dopoledne stalo dějištěm prvního setkání Konfederace bratrstev při Italské biskupské konferenci. Bratrstva neboli sdružení křesťanů, jak je nazývá Kodex kanonického práva, mají v Itálii dlouhou, namnoze takřka tisíciletou tradici. Jejich účelem je modlitba a poskytování různých služeb. Jejich členy mohou být duchovní, ale převážně jsou tvořena laiky. Jsou viditelným projevem života lokálních společenství víry, lidové zbožnosti a pospolitosti. Bratrstva působí dodnes v každém italském regionu a diecézi a jejich význam je zejména na místní úrovni společenského života stále značný. Konfederace bratrstev při Italské biskupské konferenci jich registruje kolem 2000, ale celkově jich v Itálii působí přibližně 6000 a další dokonce přibývají. Jejich existence je vázána ke konkrétnímu místu či kostelu a mnohá mají také svou vlastní právní subjektivitu. Zejména v Itálii či ve Španělsku je lze rozpoznat také podle nejrůznějších druhů hábitů a kápí, které jejich členové nosí při slavnostních příležitostech, zejména o Velikonocích během Svatého týdne. Pestrá přehlídka těchto i jiných znamení příslušnosti k jednotlivým bratrstvům byla tedy k vidění tuto sobotu dopoledne na náměstí svatého Petra, kde se sešlo z celé Itálie nejméně 40 tisíc členů těchto sdružení, aby se setkalo s Benediktem XVI. Ten ve své promluvě k nim mimo jiné řekl:

?Přišli jste, drazí přátelé, na svatopetrské náměstí ve svých charakteristických hábitech, které odkazují na starobylé a v Božím lidu dobře zakořeněné křesťanské tradice. Díky za vaši návštěvu, která je sborovou manifestací víry a současně gestem synovského přimknutí k Petrovu nástupci.
Nelze nezmínit hned na počátku důležitost a vliv, které bratrstva vyvíjela v křesťanských společenstvích Itálie již od prvních století minulého tisíciletí. Mnohá z nich, vzniklá přičiněním horlivých jedinců, se brzy stala sdružením věřících laiků, usilujících vynést na světlo některé rysy lidové zbožnosti, pojící se k životu Ježíše Krista, zejména jeho umučení, smrti a vzkříšení, úctě k Panně Marii a svatým, a zároveň také s konkrétními skutky milosrdenství a solidarity. Vaše bratrstva se tak již od začátku vyznačovala typickými formami lidové zbožnosti, s nimiž se pojily mnohé charitativní iniciativy vůči chudým, nemocným a trpícím, a tak do tohoto závodu ve velkodušné pomoci potřebným byli vtaženi mnozí ze všech sociálních vrstev. Tento duch bratrské lásky lze snadněji pochopit, uvědomíme-li si že tato sdružení vznikala během středověku, kdy ještě neexistovala struktura veřejné sociální pomoci, která by zaručila zdravotní a sociální péči těm nejslabším vrstvám společnosti. Tato situace trvala i v následujících stoletích, a mohli bychom říci, až do dnešní doby, kdy i přes rostoucí ekonomický blahobyt, stále ještě nebyly odstraněny různé druhy chudoby, a proto je dnes stejně jako v minulosti na poli solidarity ještě mnoho co dělat.

Bratrstva však nejsou pouhé spolky vzájemné pomoci nebo filantropická sdružení, ale celek bratří, kteří chtějí žít evangelium s živým vědomím příslušnosti k Církvi, a snaží se uvádět do praxe přikázání lásky, která nutí otevírat srdce druhým, zejména těm, kdo se nacházejí v těžkostech. Evangelní láska ? láska k Bohu a bratřím ? je rozpoznávacím znamením a životním programem každého Kristova učedníka i každého církevního společenství. (?)

V období velkých přeměn, kterým procházíme, potřebuje Církev v Itálii také vás, drazí přátelé, aby zvěst evangelia lásky mohla starými i novými cestami dojít ke všem. Ať vaše zasloužilá bratrstva, postavená na pevném základě víry v Krista a vyznačující se rozmanitostí charismat a církevní vitality, pokračují v šíření poselství spásy mezi lidem a působení na nejrůznějších frontách nové evangelizace! Toto své důležité poslání budete moci plnit, budete-li stále pěstovat hlubokou lásku k Pánu a chápavou poslušnost svým Pastýřům. Za těchto podmínek a pevným zachováváním náležitostí ?evangelicity? a ?církevnosti? budou vaše Bratrstva i nadále lidovými školami živé víry a dílnami svatosti, a ve společnosti budou moci být evangelním ?kvasem? a přispívat k duchovnímu probuzení, které si všichni přejeme.?

To byla podstatná část promluvy Benedikta XVI. ke 40 tisícům členů Konfederace bratrstev při Italské biskupské konferenci na zvláštní audienci na svatopetrském náměstí.

Milan Glaser

Copyright © 2003-2024 česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.