Církev v boji proti soudobému otroctví

13.2.2008 

Takzvaný obchod se živým zbožím je jedním z nejhanebnějších a nejodpornějších jevů naší doby, které urážejí lidskou důstojnost, zdůraznil to arcibiskup Agostino Marchetto na Vídeňském fóru o boji proti tomuto zlu. Sekretář Papežské rady pro pastoraci migrantů podpořil opatření, přijatá za účelem vykořenění kriminality spojené se sexuálním vykořisťováním a na obranu jeho obětí. Připomenul v této souvislosti mezinárodní právo, rozvinuté díky tzv. Palermskému protokolu a následujícím národním legislativám. Apoštolský stolec s uspokojením přijal konvenci, kterou schválila počátkem února Rada Evropy ve věci boje proti ?obchodu s živým zbožím?.

Arcibiskup Marchetto hovořil o postoji Církve v boji s tímto zlem. Papežská rada pro pastoraci migrantů organizovala dva světové kongresy, zabývající se ?vysvobozením žen z ulice? a také otázkou ?dětí ulice?. Jejich plodem byly ?Směrnice pro pouliční pastoraci?, které se týkají boje proti ?obchodování s živým zbožím?. Vatikánský úřad vybízí národní episkopáty, aby se na tomto poli angažovaly spolu s řeholníky a s církevními sdruženími a hnutími. Pastorační působení má směřovat také ke klientům prostituce. Je zapotřebí lépe jim ukázat, že jsou příčinou vykořisťování žen. Církev upozorňuje také na jiné formy snižování lidí na úroveň ?zboží?, jako např. otrocká práce či zatahování dětí do vojenské služby. Některé episkopáty, včetně Nigérie, Irska a Španělska vydaly pastýřské listy na téma boje proti ?obchodování s živým zbožím?. Na mnoha místech přicházejí katolické organizace na pomoc obětem sexuálního vykořisťování a pomáhají jim k návratu do normálního života. V zemích, postižených krvavými konflikty, jak např. Demokratická republika Kongo, Sierra Leone a Liberie se církev věnuje dětem-vojákům, které po opuštění ozbrojených uskupení potřebují zvláštní psychologickou a sociální rehabilitaci.

Sekretář Papežské rady pro pastoraci migrantů poukázal na Vídeňském fóru také na potřebu spravedlivého potrestání těch, kteří se provinili ?obchodováním s živým zbožím?. Z jejich zabaveného majetku by bylo možné financovat pomoc ve prospěch obětí.

Milan Glaser

Copyright © 2003-2024 česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.