Kard. Scola o mezináboženském dialogu

24.6.2008 

Pravda a svoboda byly hlavními tématy mezináboženského setkání vědecké rady centra Oasis, které se konalo v Jordánském Ammánu. Jeden z účastníků apoštolský vikář Arábie arcibiskup Paul Hinder zdůraznil, že je ?důležité vytvářet prostor otevřeného a upřímného dialogu, ve kterém se bude mluvit také o etice svobody?. Zmíněné setkání bylo věnováno právě tématice náboženské svobody a účastnili se ho četní představitelé různých zemí a kulturních oblastí. Hlavní promotor centra Oasis, benátský patriarcha kard. Angelo Scola Vatikánskému rozhlasu řekl:

?Zpříma jsme se postavili k palčivému tématu náboženské svobody, pojaté v širším smyslu, jak k tomu nedávno vyzval Benedikt XVI., tedy nikoli jako pouhé svobodě kultu, ale jako svobodě vyjádřit vlastní náboženské přesvědčení, které se týká také svobody konvertovat. Soustředili jsme se právě na tyto aspekty, které tvoří závažné jádro vztahu mezi svobodou a pravdou zejména v dialogu s Islámem.?

Jaké jsou styčné body nového horizontu pravdivějšího a konkrétnějšího dialogu?
Cesta těmito tématy náboženské svobody a svobody konverze je zajisté velmi dlouhá a pro Orient velmi okrajová, zejména v zemích s muslimskou většinou. Často tam totiž chybějí objektivní podmínky svobody konvertovat, svobody vyjádřit vlastní náboženskou identitu. Na Západě jsme zase často příliš abstraktní, pokud jde o chápání problému. Jedním z nejkrásnějších momentů tohoto setkání vědecké rady Oasis je neustálá konfrontace se svědectvími našich křesťanských komunit v oněch zemích a pokus - zatím stále nezralý ? přemýšlet o těchto svědectvích. Pomáhá to zejména nám ze Západu, Evropanům a Američanům, překonat jisté riziko intelektualismu, který může mít své důsledky v nezřídka povrchních způsobech, jakými se křesťané i západní tisk obvykle zaobírají tématy jako je proselytismus nebo právo na svobodu názoru, právo na svobodu vyjádření. Vyplývá z toho konkrétní způsob života našich přesvědčení, z něhož jako zásadní téma vysvítá křesťanské svědectví pojaté v hlubším smyslu, tedy nejen jako úkon svědectví, ale také jako reflexe tohoto úkonu.

Co lze očekávat od tohoto setkání?
Očekávání lze vytušit z výčtu šesti prostředků, kterých bude centrum Oasis v následujících pěti letech používat. Je to především péče o samotné společenství Oasis, které se skládá z 80 lidí z více než 20 zemí; tištěný časopis; posílení elektronické komunikace; obohacení obsahu našich internetových stránek; výzkumné projekty a publikace knih, které jsou jejich výsledkem a plánování dalších setkání, která by se mohla postupně konat v jednotlivých zemích, z nichž členové tohoto centra pocházejí.

Říká kardinál Scola o mezináboženském setkání, které organizuje jím založené centrum Oasis.

Milan Glaser

Copyright © 2003-2024 česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.