Anglikáni na rozhraní

10.7.2008 

?Anglikáni odťali své katolické kořeny a potvrdili svou identitu jako protestantská církev. Zda bude patřit spíš mezi liberální nebo konzervativní protestantské denominace, se teprve ukáže. Všechna naděje na jednotu s Římem a s pravoslavím zmizela.? Takto lapidárně shrnul výsledky pondělního hlasování Generálního synodu anglikánské církve anglický publicista, Damian Thompson (Daily Telegraph, blog 7.7.08). Nejvyšší orgán ?Church of England?, národní anglické církve, dal zelenou biskupskému svěcení žen. A nejen to. Smetl ze stolu požadavky konzervativního křídla, které požadovalo vytvoření zvláštní struktury uvnitř církve pro ty, jimž svědomí nedovoluje nahradit apoštolskou tradici hlasováním. Místo toho dostali anglikánští konzervativci jen novou sbírku předpisů, nahrazující normy staré 14 let a vytvořené v době velkých přestupů ke katolíkům, po té, co anglikáni zavedli kněžství žen.

?Sbírky předpisů jsou tekuté písky. Svátostný život církve musí být postaven na skále.? ? napsal biskup Andrew Burnham, který nahlas mluví o přestupu do katolické církve. ?Nyní musíme pokorně žádat o velkorysé gesto od našich katolických přátel, zejména od Svatého Otce, který dobře rozumí naší touze po jednotě,? říká. Biskup Burnham doufá, že Vatikán nabídne opatření umožňující přechod celých farností pod vedení katolického biskupa. Ve většině z nich se už nyní slouží římská liturgie, zvláštní povolení by tedy byla potřebná jen pro některé anglikánské modlitby.

Ve svém prohlášení anglikánský biskup uvádí na pravou míru, že hlavním motivem vedoucím k nesnadnému rozhodnutí nejsou feministické otázky, nýbrž úsilí o jednotu a pravdu. Mluví o nátlaku, s nímž sekulární kultura prosazuje konformnost se svými hodnotami. A s jistou dávnkou hořkosti dodává: ?Synodní proces pro tradiční anglo-katolíky skončil. ? Generální synod anglické národní církve ukázal , že je jednostranně kompetentní měnit Posvátný řád. Koncem 90 let v jednu chvíli dokonce zvažoval možnost změnit Krédo. U díla je tu demokratické magisterium, které tento týden v Yorku ukázalo, že si cení rady arcibiskupů a biskupů méně než výsledku hlasování.?

Anglikánská církev čítá asi 80 milionů věřících v převážně anglofonních zemích na celém světě. Kolik anglikánů zamíří do katolické církve lze těžko odhadovat. V každém případě mají cestu připravenou vlnou přestupů po podobném hlasování, umožňujícím kněžství žen v roce 1992. Ženatí kněží, kteří tehdy odešli, pokračují dál ve své službě. Naopak na biskupskou službu budou zřejmě muset rezignovat ženatí biskupové, mezi něž patří i zmíněný biskup Burnham. Jak v římské církvi tak u pravoslavných je totiž v případě ženatých kněží zapovězena.

Johana Bronková

Copyright © 2003-2024 česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.