Nový portál Vatikánského rozhlasu

Upozorňujeme, že aktuální program České sekce Vatikánského rozhlasu již najdete pouze na našich nových internetových stránkách

https://www.vaticannews.va/cs.html

Portál radiovaticana.cz bude dále sloužit jako archiv starších vysílání České sekce (roky 2007-2020). V sekci Podcast na našich nových stránkách naleznete archiv denních pořadů Vatikánského rozhlasu v češtině od listopadu roku 2018.

Přejít na stránky Vatican News
VaticanNews.va

   23. 4. 2024

RSS  RSS zpráv  Podcast denních pořadů       

Hlavní stránka

Zprávy

Svatý otec

Publicistika

Rozhovory

Homilie

Seriály

Speciály

Zvukový archiv

Denní programy


Redakce

Program

Frekvence

Fotogalerie

Technika

Historie

Kontakty


Anketa


O webu

Rozhovory online

Rozšířené hledání

Odkazy


Zasílání novinek

Nejčtenější



Cirkev cz Liturgie cz Rádio Proglas TV Noe Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova Res Claritatis Vysokoškolské katolické hnutí Česká republika Pastorace na webu Katolik.cz KTF UK Stránky pro animátory seniorů NAVRCHOLU.cz
 
Publicistika

 Komentáře "Církev a svět" 

13.12.2009 

Víra v gramatiku vede k Bohu

O přednášce Roberta Spaemanna

Milan Glaser

Nebývalému zájmu publika se těšilo otevřené sympozium, pořádané tento týden (10.-12.12.) v Římě na téma ?Bůh dnes: všechno se mění podle toho, zda se s Bohem počítá či nikoli?. Vystoupilo na něm celkem 50 intelektuálů z nejrůznějších oblastí. Byl mezi nimi také Robert Spaemann, který svou přednáškou sympozium zahájil. 1500 posluchačů naslouchalo tomuto známému německému filosofovi, který je přítelem a poradcem Benedikta XVI., když mluvil o ?problému moderní mystifikace otázky po Bohu?, jak to sám definoval.

Spaemann, který přednášel na univerzitách v Mnichově, Sorboně, Lovani, Rio de Janeiro či v Pekingu, vysvětloval tento čtvrtek posluchačům, že existuje možnost, jak dokázat existenci Boha ?v životním kontextu moderní doby?. Nevychází přitom - jako tomu bylo v antice a středověku - od srozumitelnosti bytí, která byla pokládána za záruku toho, že existuje Bůh, a kterou moderna pohrdla. Nehledá Boha jako první příčinu, nýbrž obráceným postupem; vychází od nedotknutelnosti výsostného prostoru lidské mysli, která si Descartesem počínaje zakládá jen sama na sobě.

Spaemannova hypotéza je následující: ?Minulost ? říká ? je tvořena vzpomínkami, a také naše budoucnost, až proběhne, bude tvořena vzpomínkami. Vzpomínky jsou všechno, co nám zbývá. Mohou prořídnout, ale nikoli zaniknout, protože ? jak praví Shakespeare ? ?co bylo, nemůže nebýt?, tzn. že to co se stalo, nemůže být anulováno?. Ale až lidstvo zanikne, všeobecné a individuální dějiny zmizí a nebude žádný člověk, který by si pamatoval minulost, co bude? Bude to znamenat, že jsme nikdy neexistovali? Samozřejmě, ne. Je totiž nemožné si myslet, že my kteří jsme si dnes ráno udělali kafe nebo čteme noviny, jsme nikdy neexistovali. Spaemann dokazuje, že nelze myslet minulost, budoucnost a stávající přítomnost, aniž bychom počítali s Bohem, věčným garantem toho, co bylo a co bude: ?Myšlení ? říká německý filosof - potřebuje myšlenku Boha, aby mohlo mluvit o realitě, která by jí neproklouzávala mezi prsty. Když mluvíme, činíme tak z hlediska vzpomínky, která je v nás a která má svůj vrchol v Bohu, věčnosti, která není závislá na tom, co je nahodilé. Musíme zkrátka myslet na vědomí, které střeží veškeré dění, vědomí absolutní." Spaemann nazval tuto svou hypotézu futurum exactum či ?nekonečnou budoucností?.

S tím pak souvisí i další aspekt: lingvistický a gramatický. Poukazuje v této souvislosti na slova Friedricha Nietzscheho, který napsal: ?Bojím se, že se nezbavíme Boha, dokud budeme věřit v gramatiku.? Spaemann to pak komentuje: ?Problémem je, že se skutečně nemůžeme obejít bez víry v gramatiku. I samotný Nietzsche mohl něco napsat jedině proto, že svěřil gramatice to, co si myslel. Naše zkušenost je ponořena do jazyka; je tvořena jazykem. Používáme tedy gramatiku, která je utvářena teologicky. Gramatika má totiž co do činění se souvislostí mezi slovy a tato souvislost je výkonem paměti, která má za základ myšlenku Boha.?

Stručně řečeno, myslíme a mluvíme jako by Bůh existoval, aniž si to uvědomujeme. Jinými slovy: subjektivní proces myšlení a mluvení chtě nechtě probíhá v každém lidském jedinci tak, jako by Bůh existoval. Nutně a vždycky, ať už si to dotyčný přeje nebo nepřeje. Naproti tomu však každý jedinec ve svém konkrétním životě jedná nikoli nutně a vždycky tak, jak by si Bůh přál, aby ? ke svému užitku ? jednal. To už je záležitost jeho svobody a svědomí.



Další články z podrubriky Komentáře "Církev a svět"

 odeslat článek     vytisknout článek


Související články
11.12.18 Zemřel německý katolický filosof Robert Spaemann
6.3.13 Církev v sobě živila falešná očekávání; nastal čas pravdy
3.2.13 Interpretuji instinkt, ergo sum
22.1.13 Kdy se pokrok stává podvodem a co je úkolem rozumu
1.11.12 O zemdlelé pokoncilní církvi



Hlavní stránka | Zprávy | Svatý otec | Publicistika | Rozhovory | Homilie | Seriály | Speciály | Zvukový archiv | Denní programy
Redakce | Frekvence | Fotogalerie


Copyright © 2003-2024 Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.
Administrace: Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Technická realizace: Václav Lahoda.

 
Stáhnout záznam ve formátu MP3  

Kanál Vatikánského rozhlasu na YouTube  

Archív denních pořadů ve formátu Real Audio  
 Zprávy
Nové internetové stránky Vatikánského rozhlasu

Bohoslužba k 30. výročí založení Visegradské skupiny a svátek sv. Cyrila a Metoděje ve Věčném městě

Nové Motu proprio zavádí snížení trestu a resocializační programy

Papež: Luštěniny jsou ušlechtilá potravina

Papež připomenul Světový den rozhlasu

Posvátná kniha syrské katolické církve se vrátí do Karakoše

Láska se raduje z růstu druhého člověka, píše papež v poselství k postní době

Papež František: Vytvářejte komunikaci dovolující zahlédnout pravdu věcí

Papež: Kultura setkávání může být východiskem k jednotnějšímu a smířenému světu

Papež František vybízí k solidaritě s křesťany ve Svaté zemi

Jezuitské periodikum La Civiltà Cattolica vyjde také v ruštině

Papež: Kéž nový lunární rok přinese ovoce bratrství a solidarity

 Nově na webu
Svatý otec: Modlitba v každodenním životě

Publicistika: Za skutečnou katolicitu, pluralitu kultur a názorů

Publicistika: 90 let papežského rozhlasu

Rozhovory: Papeže by chtěli všichni

Homilie: Mlčení víry

Archiv zpráv duben 24
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930     

Starší zprávy >

Náš tip

Patris corde

Bratrství se zrodilo z Kříže

Zveřejněna nová encyklika Fratelli tutti