Nový portál Vatikánského rozhlasu

Upozorňujeme, že aktuální program České sekce Vatikánského rozhlasu již najdete pouze na našich nových internetových stránkách

https://www.vaticannews.va/cs.html

Portál radiovaticana.cz bude dále sloužit jako archiv starších vysílání České sekce (roky 2007-2020). V sekci Podcast na našich nových stránkách naleznete archiv denních pořadů Vatikánského rozhlasu v češtině od listopadu roku 2018.

Přejít na stránky Vatican News
VaticanNews.va

   7. 7. 2022

RSS  RSS zpráv  Podcast denních pořadů       

Hlavní stránka

Zprávy

Svatý otec

Publicistika

Rozhovory

Homilie

Seriály

Speciály

Zvukový archiv

Denní programy


Redakce

Program

Frekvence

Fotogalerie

Technika

Historie

Kontakty


Anketa


O webu

Rozhovory online

Rozšířené hledání

Odkazy


Zasílání novinek

NejčtenějšíCirkev cz Liturgie cz Rádio Proglas TV Noe Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova Res Claritatis Vysokoškolské katolické hnutí Česká republika Pastorace na webu Katolik.cz KTF UK Stránky pro animátory seniorů NAVRCHOLU.cz
 
Publicistika

 Komentáře "Církev a svět" 

5.4.2010 

Co vězí za demagogickými útoky proti papeži?

Milan Glaser

Neustávající celosvětová mediální kampaň očerňující papeže Benedikta XVI. trvá a mohla začít jenom díky tomu, že žurnalisté a vlastníci médií si mohou být jisti tím, že nikdy nebudou papežem ani jinými církevními subjekty zažalováni za urážku dobrého jména. Přemýšlivý uživatel médií sice dříve či později pochopí, že se jedná o vykonstruované kauzy, které působí tím více rozruchu, čím jsou nehoráznější. Má však smysl zamyslet se nad touto situací a jejím pozadím a při té příležitosti také uvést na pravou míru zkreslující optiku, kterou média používají, aby se tak předešlo vytváření nových předsudků. Některé z nich jsou totiž již slyšet i od katolických publicistů.

Jedním z takových omylů, které v běžné mluvě patrně pomalu přecházejí do tábora obecně přijímaných pravd, je to, že diecéze, konkrétně ty americké, ?musejí platit? odškodné za pohlavní zneužívání, kterého se dopustili kněží. Pravda je taková, že nemusejí, stejně jako v případě každé jiné společenské či státní instituce, jejíž členové se dopustili zločinů. Pokud biskupové odškodnění vyplácejí, činí to s uvážením a z dobré vůle.

Dalším faktem, který médiím v celosvětovém měřítku nejvíce uniká a je také nejvíce dezinterpretován, je povaha a smysl tzv. kanonického práva církve, jehož účinnost a působnost stojí výlučně na víře a příslušnosti k církvi, tedy společenství věřících. Obratnou rétorikou se totiž média snaží líčit církev jako stát, který má k dispozici svůj represivní aparát. Ten pochopitelně církev nemá a nikdy neměla. Fyzické stíhání zločinců v dějinách vždycky obstarávala tzv. světská moc podle svých vlastních kritérií. Média však dnes působí dojmem jakoby si přála, aby církev obnovila inkviziční spolupráci s ramenem světské moci. Zdá se jakoby hlásné trouby pokroku trpěly určitou nostalgií po středověku. Opomíjí se přitom, že povinnost podat trestní oznámení má ten, kdo má subjektivní jistotu o spáchání zločinu, tedy oběti zločinu či jejich rodiče. Otázkou však je, proč je počet trestních oznámení několikanásobně přesahován počtem žádostí o odškodnění za (údajně) utrpěnou újmu?

Další moment, který souvisí s výše zmíněným rozlišením mezi kanonickým právem církve a právním řádem státu a který uniká pozornosti médií v souvislosti s pochybením některých biskupů na rovině kanonického práva, je fakt, že biskupové se při řešení případů kněží podezřelých z pohlavního zneužívání nikdy nedopustili porušení světských čili státních zákonů a nikdy proto za přestoupení státních zákonů nebyli souzeni. To jenom nečekaná zélotská horlivost světských médií za dodržování kanonického práva církve předstírá, že biskupové, kteří kanonické právo porušili, jsou komplici ne-li přímo zločinci.

Zdá se ovšem, že médiím a těm, kteří je obratně proti papeži používají, jde o něco zcela jiného než o dopadení a odsouzení pachatelů pohlavního zneužívání nezletilých. Prozrazuje to mimo jiné i dvojí metr deníku New York Times, který je vlajkovou lodí nynějšího mediálního tažení. Například v článku ze 13. října loňského roku právě New York Times informoval o případech pohlavního zneužití v komunitě ortodoxních Židů v Brooklynu, přičemž uvedl, že advokát židovské obce požádal, aby orgány činné v trestním řízení uznaly specifické ?náboženské cítění? a aby státní zástupce svěřil řešení zmíněných případů do rukou rabína. Státní zástupce proti tomu nijak neprotestoval a New York Times také ne. Vůbec tu, samozřejmě, nejde o židovskou obec, ale je třeba se ptát na poctivost amerického listu. Ta ? jak z uvedeného příkladu plyne - má hodnotu blížící se nule. Proč je v jednom případě napadána a obviňována takřka za svou existenci náboženská instituce, v jejímž rámci mělo dojít ke zločinu, a jiná náboženská instituce je v případě téhož zločinu respektována až nadmíru? Tyto otázky je třeba vzít na vědomí, aby bylo možné dobrat se skutečného smyslu probíhající mediální kampaně, a k tomu i následující fakta:

16. listopadu loňského roku se Nejvyšší soud Spojených států amerických rozhodl požádat tzv. Solicitor General USA, což je advokát zastupující vládu USA, o informace k tzv. kauze Doe versus Holy See, ve kterém jde o to, zda může být požádán o odškodnění za údajné pohlavní zneužívání dnes již zesnulým knězem přímo Svatý stolec. Advokátní kancelář Anderson&Associates, která zastupuje údajnou oběť ve zmíněném sporu, obdržela již dříve miliony dolarů odškodného, o které se dělí napůl s jednotlivými oběťmi zneužívání. Tato kancelář dodala letos v březnu dokumentaci k případu Murphy listu New York Times, který rozpoutal kampaň proti papeži, a evidentně jí leží na srdci případné nemalé a další částky odškodného. Snaží se proto nyní zvrátit verdikt, kterým byla v září roku 2005 odmítnuta podobná žádost adresovaná Vatikánu a to vzhledem k imunitě Svatého stolce, tzv. Foreign Sovereign Immunities Act. Právě tuto imunitu napadli právníci kanceláře Anderson&Associates pomocí argumentu, že Svatý stolec je hlavním zaměstnavatelem kněží. Vláda Spojených států se k věci dosud nevyjádřila.

V tomto procesu, samozřejmě, nejde o posouzení viny a trestní odpovědnosti už jen proto, že zločin, ke kterému mělo dojít v 60. letech minulého století, je z trestního hlediska před státem již promlčen a pachatel navíc nežije. Promlčecí lhůta, která se vztahuje na zločin, se totiž podle zmíněných amerických právníků nemá vztahovat na placení odškodného. Všechno to sice zní neuvěřitelně tomu, kdo není seznámen s americkým právním řádem, ale cílem mediální bouře je právě toto.

Vydírání očerňujícími mediálními kampaněmi za skutečné či údajné a většinou již promlčené zločiny pohlavního zneužívání, jak to zmínění advokáti nezřídka s úspěchem používali na americké biskupy, bylo nyní přeneseno a soustředěno přímo na Svatý stolec. Cílem pochopitelně není ani dosažení spravedlnosti, ani náprava mravů.

Mediální útoky stojí na zamlčování a zkreslování podstaty církve jakožto společenství víry a současně na obratném využívání právě tohoto stmelujícího principu církve. V posledku vlastně není napadán papež, ale víra a poslání Petrova nástupce utvrzovat v ní církev. Nový je pak způsob, jakým se to nyní děje: tedy nikoli abstraktními argumenty, ale za pomoci vyjevování hříchů, spáchaných a někdy možná i nespáchaných, a jejich ideologickým, ba dokonce i finančním zužitkováním. Odškodné má být argumentem viny a především nevěrohodnosti církevního magisteria.

Úhelný kámen však zůstává nepohnut: víra v odpuštění ? přijaté i dané ? nemůže nezůstat tím nejkrásnějším a univerzálním plodem Zmrtvýchvstání našeho Spasitele. Soustředná mediální kampaň může být jen příležitostí, jak posílit náš vztah ke Kristu.Další články z podrubriky Komentáře "Církev a svět"

 odeslat článek     vytisknout článek


Související články
26.1.21 Prof. Zollner: Nedělejme si iluze, že skandály máme za sebou
14.10.20 Přelíčení ve věci údajného sexuálního zneužití ve Vatikánu
30.6.20 Papež je informován o případech zneužívání v polské církvi
20.4.20 Italský kněz: Za koronaviru pedofilové slaví
2.1.20 Výkvět francouzské inteligence prosazoval v 70. letech pedofiliiHlavní stránka | Zprávy | Svatý otec | Publicistika | Rozhovory | Homilie | Seriály | Speciály | Zvukový archiv | Denní programy
Redakce | Frekvence | Fotogalerie


Copyright © 2003-2022 Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.
Administrace: Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Technická realizace: Václav Lahoda.

 
Stáhnout záznam ve formátu MP3  

Kanál Vatikánského rozhlasu na YouTube  

Archív denních pořadů ve formátu Real Audio  
 Zprávy
Nové internetové stránky Vatikánského rozhlasu

Bohoslužba k 30. výročí založení Visegradské skupiny a svátek sv. Cyrila a Metoděje ve Věčném městě

Nové Motu proprio zavádí snížení trestu a resocializační programy

Papež: Luštěniny jsou ušlechtilá potravina

Papež připomenul Světový den rozhlasu

Posvátná kniha syrské katolické církve se vrátí do Karakoše

Láska se raduje z růstu druhého člověka, píše papež v poselství k postní době

Papež František: Vytvářejte komunikaci dovolující zahlédnout pravdu věcí

Papež: Kultura setkávání může být východiskem k jednotnějšímu a smířenému světu

Papež František vybízí k solidaritě s křesťany ve Svaté zemi

Jezuitské periodikum La Civiltà Cattolica vyjde také v ruštině

Papež: Kéž nový lunární rok přinese ovoce bratrství a solidarity

 Nově na webu
Svatý otec: Modlitba v každodenním životě

Publicistika: Za skutečnou katolicitu, pluralitu kultur a názorů

Publicistika: 90 let papežského rozhlasu

Rozhovory: Papeže by chtěli všichni

Homilie: Mlčení víry

Archiv zpráv červenec 22
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

Starší zprávy >

Náš tip

Patris corde

Bratrství se zrodilo z Kříže

Zveřejněna nová encyklika Fratelli tutti