Nový portál Vatikánského rozhlasu

Upozorňujeme, že aktuální program České sekce Vatikánského rozhlasu již najdete pouze na našich nových internetových stránkách

https://www.vaticannews.va/cs.html

Portál radiovaticana.cz bude dále sloužit jako archiv starších vysílání České sekce (roky 2007-2020). V sekci Podcast na našich nových stránkách naleznete archiv denních pořadů Vatikánského rozhlasu v češtině od listopadu roku 2018.

Přejít na stránky Vatican News
VaticanNews.va

   1. 7. 2022

RSS  RSS zpráv  Podcast denních pořadů       

Hlavní stránka

Zprávy

Svatý otec

Publicistika

Rozhovory

Homilie

Seriály

Speciály

Zvukový archiv

Denní programy


Redakce

Program

Frekvence

Fotogalerie

Technika

Historie

Kontakty


Anketa


O webu

Rozhovory online

Rozšířené hledání

Odkazy


Zasílání novinek

NejčtenějšíCirkev cz Liturgie cz Rádio Proglas TV Noe Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova Res Claritatis Vysokoškolské katolické hnutí Česká republika Pastorace na webu Katolik.cz KTF UK Stránky pro animátory seniorů NAVRCHOLU.cz
 
Rozhovory

  

17.8.2010 

Časné svaté přijímání rozvíjí život víry

o pastorační zkušenosti P. Marcin Węcławski z Poznaně

Česká sekce RV

8. srpna uběhlo sto let od vydání dekretu Pia X. Quam singulari, který snížil věkovou hranici prvního svatého přijímání na dobu, kdy dítě začíná užívat rozum. Před tím, tedy před rokem 1910, přistupovaly děti k prvnímu svatému příjímání až ve 12 nebo 14 letech. Na učení svatého papeže navazuje ve své pastorační službě poznaňský kněz P. Marcin Węcławski.

?Časné svaté přijímání? - jak tomu máme rozumět, jaký je konkrétní věk?

?To je nutné posuzovat velmi individuálně, každý člověk je jiný. Jsou děti, které ve věku pěti nebo dokonce čtyř let jsou připravené k přijetí eucharistie, ale jsou i takové, na které je ve druhé nebo třetí třídě ještě brzy.?

Odkud se bere vůbec myšlenka časného svatého přijímání, jaké má důvody, proč by se mělo spěchat?

?Je to naplnění dekretu, jehož století jsme si právě připomněli. Naplnění vůle svatého papeže, dosud jediného kanonizovaného papeže 20. století, sv. Pia X. Druhým důvodem jsou plody časného svatého přijímání. Jsem farářem 17 let a po celou tu dobu se o to snažím ve své farnosti a už předtím, 4 roky jako kaplan, jsem takové přípravy vedl a vidím, jak mimořádně dobré plody časné svaté přijímání přináší. Pius X. a po něm Jan Pavel II. zdůrazňovali, že hlavním plodem je osobní svatost dětí. Například Matce Tereze z Kalkaty bylo pět a půl roku, když poprvé přistoupila ke sv. přijímání, stejně jako sestra Lucie z Fatimy. Na dětech, které takto časně přistoupily ke svatému přijímání vidím, jak velmi se v nich rozvíjí Boží život, život víry, právě proto, že Pána Ježíše brzy přijaly.?

Jsou tak malé děti schopné uvědomit si tajemství eucharistie? Jaké s tím máte zkušenosti?

?Pán Ježíš po nás v evangeliu nepožaduje pochopení, žádá od nás víru. Samozřejmě naše víra je rozumná a nemůžeme rozum vylučovat, to by byl fideismus. Je potřeba položit důraz ne na porozumnění, nýbrž na víru. Wilhelm Hünermann v knize Ignis ardens, v životopisné povídce o sv. Piu X. ? těžko říci zda jde o historická fakta nebo o anekdotu ? popisuje, že malý Josef Sarto, pozdější papež Pius X. velmi prosil svého biskupa, aby mohl přistoupit ke svatému příjímání dříve. Tehdy , v polovině 19. století by byl musel čekat do 14 let. A biskup se tehdy zeptal: co tedy, dítě, o tom víš. Malý Josef tenkrát odpověděl: vím, že v hostii je Pán Ježíš - a vy otče biskupe, víte něco víc? Samozřejmě nevíme nic kromě toho, že Ježíš je v hostii. S vírou poklekáme, skláníme hlavu a říkáme: přibližuji se ve své pokoře a malosti. Věřím, věřím... A ty malé děti mají tak živou a hlubokou víru, že jsou velkým povzbuzením pro mě kněze i pro rodiče a další.?

Před 100 lety, před dekretem Pia X., se ke svatému přijímání přistupovalo poprvé ve 12 letech. Papež snížil věk na sedm let. Dnes ale v místních církvích často vidíme, že se čeká déle, praxe se tak v podstatě vrací ke stavu před Piem X. Proč tomu tak je?

?To jsou stále ještě vlivy osvícenského racionalismu a jansenismu. Panuje mylné přesvědčení, že o morální hodnotě člověka svědčí jeho vzdělání a znalosti. Čím víc člověk ví, tím je morálně lepším člověkem. Dobře víme, že tak tomu není. Měli bychom také pamatovat na to, že do 12. století bylo v celé církvi, i na západě zvykem, že se první přijímání udělovalo se křtem. Takovou praxi zachovaly všechny východní církve, včetně těch, které jsou v jednotě s Římem. Tak velké dědictví nemůžeme odbýt mávnutím ruky, tvrdit: my máme pravdu, oni se mýlí. Dnešní děti dozrávají intelektuálně daleko dříve. Už ve školce se učí anglicky a pracují s počítači. Ať mi nikdo neříká, že nejsou schopné splnit podmínku, kterou tak jasně formuloval sv. Pius X. v dekretu Quam singulari. Potřeba je jen náležitě připravit rodiče - a děti, samozřejmě.?

Mluvil P. Marcin Węcławski, farář od P. Marie Královny v Poznani a moderátor internetové strany Wczesna Komunia (www.wczesna-komunia.com.pl).

Přeložila Johana Bronková

 odeslat článek     vytisknout článek


Hlavní stránka | Zprávy | Svatý otec | Publicistika | Rozhovory | Homilie | Seriály | Speciály | Zvukový archiv | Denní programy
Redakce | Frekvence | Fotogalerie


Copyright © 2003-2022 Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.
Administrace: Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Technická realizace: Václav Lahoda.

 
Stáhnout záznam ve formátu MP3  

Kanál Vatikánského rozhlasu na YouTube  

Archív denních pořadů ve formátu Real Audio  
 Zprávy
Nové internetové stránky Vatikánského rozhlasu

Bohoslužba k 30. výročí založení Visegradské skupiny a svátek sv. Cyrila a Metoděje ve Věčném městě

Nové Motu proprio zavádí snížení trestu a resocializační programy

Papež: Luštěniny jsou ušlechtilá potravina

Papež připomenul Světový den rozhlasu

Posvátná kniha syrské katolické církve se vrátí do Karakoše

Láska se raduje z růstu druhého člověka, píše papež v poselství k postní době

Papež František: Vytvářejte komunikaci dovolující zahlédnout pravdu věcí

Papež: Kultura setkávání může být východiskem k jednotnějšímu a smířenému světu

Papež František vybízí k solidaritě s křesťany ve Svaté zemi

Jezuitské periodikum La Civiltà Cattolica vyjde také v ruštině

Papež: Kéž nový lunární rok přinese ovoce bratrství a solidarity

 Nově na webu
Svatý otec: Modlitba v každodenním životě

Publicistika: Za skutečnou katolicitu, pluralitu kultur a názorů

Publicistika: 90 let papežského rozhlasu

Rozhovory: Papeže by chtěli všichni

Homilie: Mlčení víry

Archiv zpráv červenec 22
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

Starší zprávy >

Náš tip

Patris corde

Bratrství se zrodilo z Kříže

Zveřejněna nová encyklika Fratelli tutti