Nový portál Vatikánského rozhlasu

Upozorňujeme, že aktuální program České sekce Vatikánského rozhlasu již najdete pouze na našich nových internetových stránkách

https://www.vaticannews.va/cs.html

Portál radiovaticana.cz bude dále sloužit jako archiv starších vysílání České sekce (roky 2007-2020). V sekci Podcast na našich nových stránkách naleznete archiv denních pořadů Vatikánského rozhlasu v češtině od listopadu roku 2018.

Přejít na stránky Vatican News
VaticanNews.va

   29. 5. 2024

RSS  RSS zpráv  Podcast denních pořadů       

Hlavní stránka

Zprávy

Svatý otec

Publicistika

Rozhovory

Homilie

Seriály

Speciály

Zvukový archiv

Denní programy


Redakce

Program

Frekvence

Fotogalerie

Technika

Historie

Kontakty


Anketa


O webu

Rozhovory online

Rozšířené hledání

Odkazy


Zasílání novinek

NejčtenějšíCirkev cz Liturgie cz Rádio Proglas TV Noe Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova Res Claritatis Vysokoškolské katolické hnutí Česká republika Pastorace na webu Katolik.cz KTF UK Stránky pro animátory seniorů NAVRCHOLU.cz
 
Rozhovory

  

2.8.2011 

Po Malta Campu mnozí mění svůj hodnotový žebříček

říká Ludmila Bradnová, česká organizátorka mezinárodního tábora pro postiženou mládež

Česká sekce RV

Řád Maltézských rytířů letos již po osmadvacáté uspořádal letní mezinárodní camp pro mladé lidi se zdravotním postižením. Mladí lidé doprovázení dobrovolníky se letos na konci července sešli v severoitalském letovisku Lignano Sabbiadoro. Dorazily sem delegace z Austrálie, Spojených států, Kanady a dvacítky evropských zemí, mezi nimi i z České republiky.

Vatikánský rozhlas hovořil o této iniciativě se slečnou Ludmilou Bradnovou, která organizačně zajišťovala cestu českých účastníků jako dobrovolnice Velkopřevorství českého Suverénního řádu Maltézských rytířů.

Jak velká byla naše česká skupina a jak jste se do Itálie dopravili?

Naše česká skupina čítala 21 členů - 8 hostů s tělesným i mentálním postižením (nejčastěji po dětské mozkové obrně) a 10 dobrovolníků včetně kněze. Zbývající tři členové byli VIP hosté - J.J. kníže velkopřevor fra Karel Paar, fra Thomas Hrubý a p. Michael Rainey - rytíř maltézského řádu. Na cestu jsme se vydali letecky z Prahy do Benátek, kde na nás už čekal autobus, který nás dovezl přímo do Lignana.

S kolika dalšími mladými jste se u moře sešli?

Na letošním campu se sešlo přibližně 500 mladých lidí - hosté v doprovodu svých pečovatelů, členové organizačního týmu a významní hosté v čele s velmistrem maltézského řádu fra Matthewem Festingem.

Je to poprvé, co jste se takovéhoto Summercampu účastnili?

Naše skupina se zúčastnila tohoto campu již podesáté. Poprvé jsme byli v Belgii v roce 1998, od roku 2005 se účastníme pravidelně každý rok. Za těch 10 let se na camp podívalo více než 30 hostů z celé naši republiky v doprovodu více než 50 dobrovolníků. Český tým se stal stálicí mezi účastníky z více než 22 zemí světa.

Můžete popsat váš každodenní program?

Náš den začínal přibližně v půl sedmé ráno, kdy jsme museli jako asistenti obstarat ranní hygienu našich hostů a vydat se na snídani. Po snídani nás čekal různorodý program - buď zůstáváme v campu (workshopy, pobyt na pláži, koupání v aquaparku atp.) nebo jedeme ven na výlet. Pokud zůstáváme v campu je režim trochu volnější a po obědě si můžeme dopřát i siestu. Pokud se v programu našla chvilka, měli jsme mimo jiné svoji českou mši v místní kapli. Po večeři nás většinou čekal koncert, diskotéka nebo nějaké překvapení. Dva večery byly také vyhrazeny pro prezentace jednotlivých týmů - ochutnávky národních specialit. Náš tým tradičně zabodoval českým pivem, perníčky, karlovarskými oplatkami, sýry, uzeninami a domácími buchtami. Hosty ukládáme dle situace okolo půlnoci, my asistenti se do postele dostaneme zhruba ve dvě hodiny. Přiznávám, že na konci týdne je únava všech opravdu znatelná.

Kromě koupání a památek bylo jistě pamatováno i na duchovní program a obnovu...

Duchovní program je nedílnou součástí této akce. Skoro každý tým má s sebou kněze, který je všem kdykoli k dispozici. Po celý týden je možnost svátosti smíření nebo jen nezávazného rozhovoru, několikrát týdně mše svatá v našem jazyce a také společné mše. Letos jsme kromě tradiční zahajovací a závěrečné slavili také mši svatou v bazilice sv. Antonína v Padově. Ve středu večer byla tzv. "tichá noc" - všichni se společně modlí růženec a následuje adorace. I přesto, že se campu účastní i nevěřící lidé, jsou tyto chvíle ztišení dojemně krásné a působí hlavně na ty, kteří svoji víru třeba zatím hledají. Každý camp má svoje ústřední téma, od kterého se také vše odvíjí. Letos bylo hlavním mottem: "Vy jste světlo světa". Všechny mše i středeční motlitba růžence s adorací byly prodchnuty tímto heslem. Pro naše hosty i nás dobrovolníky je to velké povzbuzení. Toto motto si odnášíme i do všedního života - neseme světlo víry i tradice Maltézského řádu, který trvá již 900 let, a my máme tu čest být jeho součástí.

Byla možnost setkat se a komunikovat s mladými z jiných zemí - nemuseli jste překonávat jazykové a kulturní bariéry?

Setkání se členy ostatních týmů je vlastně permanentní - v hotelu, v autobuse, u jídla, na mši... Všude jsme promícháni. Jazykové bariéry se snadno překonávají, skoro všichni mluví anglicky a pokud ne, pomohou ostatní nebo si pomohou rukama, nohama. Kulturní bariéry jsou zanedbatelné. Je spíše zajímavé objevovat zvyky a tradice jednotlivých národů - k tomu skvěle napomáhají mezinárodní večírky. Pravdou ale je, že v některých oblastech přetrvávají trochu předsudky a některé týmy si prostě sedí víc a některé míň. Naše skupina se nejvíc přátelí se švédským týmem.

Jak jste spolupracovali vy dobrovolníci se stovkou italských dobrovolníků, kteří zajišťovali logistiku v táboře?

Každý tým má tak zvaného styčného důstojníka z organizačního týmu, který poskytuje všechny důležité informace vedoucímu týmu a je vždy po ruce, pokud potřebujeme pomoci. Každý den se koná setkání vedoucích týmu s hlavními organizátory - camp leadery, kde se probere program na příští den, hlavní organizační problémy atp. Organizační tým fungoval i letos naprosto dokonale.

Předpokládám, že týden u moře s postiženými mladými jste čerpala z vaší dovolené. Co vám tato služba osobně dává?

Ano, jako všichni dobrovolníci, si i já na tuto akci beru dovolenou, protože mám své civilní zaměstnání. Lidem s postižením se díky Maltézskému řádu věnuji od svých patnácti let. Služba lidem s postižením a nemocným mi dala smysl života, přátele, zkušenosti a především mi ukázala skutečnou Boží lásku.

Kdyby někdo chtěl také pomoci, kam se má obrátit?

Naše pomoc má hned několik podob. Samostatné České velkopřevorství Řádu maltézských rytířů vedle mnoha svých aktivit pořádá každoroční pouť do Lurd pro nemocné poutníky (www.lurdy.eu) a naši účast na tomto Malta campu. Dále pomáhá hlavně skrze svoji charitativní společnost Maltézskou pomoc, o.p.s. - ta zajišťuje programy hlavně pro seniory a lidi s postižením, děti. Pomáhá také při živelných katastrofách. Více informací najdete na www.maltezskapomoc.cz

A na závěr - vzpomenete si na nějaký pěkný moment, něco, co se vám vrylo do paměti z tohoto týdne...

"Zážitků, které se mi vryly do paměti, je velké množství. Je ale moment, který mě velmi dojal a zároveň povzbudil do další práce.
Je to poděkování a vděčnost jedné klientky, jejíž osud je tak strašný, že člověku přebíhá mráz po zádech. Kvůli děsivému zacházení svých rodičů je dnes na vozíku a žije sama v ústavu. Celý ten týden v Itálii zažívala neuvěřitelnou radost, měla úsměv na tváři, byla spokojená a i přes velké psychické problémy byla velmi vyrovnaná. Její vděk se nedá popsat slovy. A nebyla sama. Pro nás všechny to je neuvěřitelná odměna!
Celá akce je naprosto jedinečná a úžasná. Všichni, kteří se jí účastní, jsou každoročně nadšení a nejednomu z nás alespoň trochu změnila život. Hosté poznají nové možnosti, přátele, rozšíří si obzory. Je zajímavé pozorovat posun, který za ten týden zaznamenají. Dobrovolníci poznají nový rozměr pomoci - celá akce je velmi dynamická a program úzce propletený - duchovní program, výlety, workshopy, party, diskotéky, koupání, exkurze, debaty.. Je to jako Babylón, kde ale vládnou jasná pravidla. Bohužel se po návratu domů musíme všichni vyrovnávat s tvrdým dopadem do reality. Spousta z nás výrazně přehodnotila žebříček hodnot.

Za rozhovor poděkovala Jana Gruberová.

 odeslat článek     vytisknout článek


Související články
9.11.20 Místodržícím velmistra Maltézského řádu se stal Marco Luzzago, příbuzný papeže Pavla VI.
30.4.20 Muž kultury a víry, oddaný chudým, připomenul papež zesnulého maltézského velmistra
11.1.20 Velmistr řádu maltézských rytířů: Humanitární diplomacie nástrojem k řešení letitých konfliktů
4.5.18 Papež potvrdil substituta státního sekretariátu jako svého delegáta pro maltézský řád
2.5.18 Maltézští rytíři zvolili nového velmistraHlavní stránka | Zprávy | Svatý otec | Publicistika | Rozhovory | Homilie | Seriály | Speciály | Zvukový archiv | Denní programy
Redakce | Frekvence | Fotogalerie


Copyright © 2003-2024 Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.
Administrace: Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Technická realizace: Václav Lahoda.

 
Stáhnout záznam ve formátu MP3  

Kanál Vatikánského rozhlasu na YouTube  

Archív denních pořadů ve formátu Real Audio  
 Zprávy
Nové internetové stránky Vatikánského rozhlasu

Bohoslužba k 30. výročí založení Visegradské skupiny a svátek sv. Cyrila a Metoděje ve Věčném městě

Nové Motu proprio zavádí snížení trestu a resocializační programy

Papež: Luštěniny jsou ušlechtilá potravina

Papež připomenul Světový den rozhlasu

Posvátná kniha syrské katolické církve se vrátí do Karakoše

Láska se raduje z růstu druhého člověka, píše papež v poselství k postní době

Papež František: Vytvářejte komunikaci dovolující zahlédnout pravdu věcí

Papež: Kultura setkávání může být východiskem k jednotnějšímu a smířenému světu

Papež František vybízí k solidaritě s křesťany ve Svaté zemi

Jezuitské periodikum La Civiltà Cattolica vyjde také v ruštině

Papež: Kéž nový lunární rok přinese ovoce bratrství a solidarity

 Nově na webu
Svatý otec: Modlitba v každodenním životě

Publicistika: Za skutečnou katolicitu, pluralitu kultur a názorů

Publicistika: 90 let papežského rozhlasu

Rozhovory: Papeže by chtěli všichni

Homilie: Mlčení víry

Archiv zpráv květen 24
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

Starší zprávy >

Náš tip

Patris corde

Bratrství se zrodilo z Kříže

Zveřejněna nová encyklika Fratelli tutti